Kiirabiarst soovitab, kuidas toimida päikesepõletuse korral

Foto: Shutterstock

Tallinna Kiirabi peaarst Raul Adlas selgitas tervisenõustamise keskkonnas kliinik.ee, missugused nähud viitavad päikesepõletusele ning kuidas saab olukorda leevendada.

Liiga pikaajaline päikesekiirguse käes viibimine võib inimesel põhjustada päikesepõletuse, isegi villide tekke, naha paksenemise, nahapõletikke, naha loomuliku elastsuse kadu, naha kasvajaeelseid seisundeid ja pahaloomulisi kasvajaid.

Liigne päevitamine aitab kaasa ka naha enneaegsele vananemisele ja naha fotosensibiliseerumisele ehk valguse suhtes tundlikuks muutumisele, mis väljendub naha ebanormaalselt ägedas reageerimises päikesevalgusele.

Ka taimed, nagu karuputk ja petersell, ning mõnel juhul isegi päikesekaitsevahendid võivad sama ilmingu põhjustada.

Missugused on kahjustuse ilmingud?

Esimesed põletusnähud ilmnevad mõne tunni möödumisel, põletus kujuneb välja esimese ööpäeva jooksul.

Kerge põletuse puhul muutub nahk punetavaks, sügelevaks, sügavama põletuse korral kattub mõõdukalt tursunud nahk villidega. Iseloomulik on puutehellus või kerge valu. Nahale vajutades see kahvatub. Kui ei esine lõhkenud ville, on naha pind kuiv.

Organismi üldreaktsioon – palavik, külmavärinad, unisus – viitab päikesepõletuse raskemale astmele ja siis tuleb kahtlustada kuumarabandust või päikesepistet.

Nii päikesepõletuse kui päikesepiste saamise oht varitseb eriti väikelapsi, ka peavad päevitamisega ettevaatlikud olema lapseootel naised.

Kuidas vaevusi leevendada?

Tavaliselt paraneb kerge päikesepõletus iseenesest 2–3 päevaga, jätmata jälgi. Mõnikord tekib hiljem peenetäpiline lööve, kahjustunud nahk irdub ja mõni nädal võib kesta ülitundlikkus päikesekiirguse suhtes.

Päikesepõletuse korral esmaabi andes tuleb nahka korduvalt jahutada jaheda veega või külma vee mähisega.

Apteegi käsimüügis olevaid põletusgeele ja -vahtusid võib kasutada, kuid allergilised isikud peaksid olema nendega ettevaatlikud. Juhul kui valu segab uinumist, võib tarvitada valuvaigisteid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.