Neli tõhusat nippi silmade paistetuse leevendamiseks

Foto: Shutterstock

Kellelegi ei meeldi hommikul ärgates see, kui peeglist vaatavad vastu paistes silmad. Miks silmad üdlse tursesse lähevad ja millest saab sel puhul kiiret leevendust, suunavad Ida-Tallinna Keskhaigla spetsialistid.

Enamikul juhtudel on paistetuse põhjuseks silmaümbruse kudedes tekkiv vedelikupeetus. Sellest tekkiv turse ehk ödeem tekib kõige sagedamini nutmise ajal või magamise järgselt. Paistetus kaob tavaliselt iseenesest – samas saab inimene ka ise turse taandumisele kaasa aidata.

Miks lähevad pärast nutmist silmad paiste?

Nutmisjärgse turse põhjustab pisarate ülekülluse järgselt tekkiv pisarate äravoolu takistus.

Pisaravedelikku toodavad ülemise silmalau all olev pisaranääre ning lauservades olevad väiksemad pisara- ja rasunäärmed.
Rohke nutmise korral on äravoolusüsteem üle ujutatud ning silmaümbrus muutub turseliseks.

Miks põhjustab magamine silmade paistetust?

Päeva jooksul toodab keha pidevalt pisaraid ning seejärel suunab need pilgutades silmast eemale – nii on silmad puhtad ja toidetud.

Magamise ajal pisarate tootmine kehas ei lõpe – seetõttu jäävad pisarad kauemaks silma ning ei voola tavapäraselt pisarakanalite kaudu silmast ninaõõnde. Liigne vedelik imendub silmi ümbritsevatesse kudedesse, põhjustades laugude ja silmaaluste turset.

Kuidas turset vähendada?

Turses silmaümbrust aitab rahustada teekompress. Selelks leota kaht teekotti soojas vees, seejärel jahuta need – võimaluse korral pane külmkappi. Jahutatud teekotid aseta suletud silmadele umbes 5 minutiks. Soovitatav on kasutada kofeiini sisaldavat teed (must ja roheline tee).

Kurgid sisaldavad antioksüdante, mis võivad aidata vähendada nahaärritust ja rahustada tursunud silmi. Sulge silmad ja pane umbes 15 minutiks mõlemale silmale viil külma kurki.

Paistetust võib aidata vähendada ka põletikuvastaste koostisosadega, näiteks glütseriini, C-vitamiini ja sheavõid sisaldavate silmakreemide kasutamine.

Abi võib saada ka sellest, kui hoiad metallist lusikaid mõne minuti jooksul külma voolava veel all. Seejärel aseta lusikate põhjad 30–60 sekundiks suletud silmalaugudele.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.