3D-prinditud sisetallad aitavad ennetada jalahaavandite teket

Jalahaavandite riski hindamiseks saab kasutada odavaid andur-sisetaldasid.Foto: Staffordshire University

Miljonitel diabeetikutel on oht haigestuda jalahaavanditesse, mis põhjustab sageli amputatsioone ja muid tervisega seotud tüsistusi. Nüüd on Suurbritannia biomehaanika ja rehabilitatsioonitehnoloogia keskuse (CRBT) teadlased välja töötanud uue odavama meetodi selle riski tuvastamiseks.

Ainuüksi Suurbritannias amputeeritakse igal nädalal diabeedi tagajärjel 169 inimesel varvas või jalg, kuid õige jälgimisega oleks võimalik ligi 80% neist amputatsioonidest vältida, kirjutab MedicalXpress.

Diabeetiku jalahaavandi teket võib põhjustada tavapärane jalatalla ülekoormamine igapäevaste tegevuste juures. Seega on oluline osata tuvastada, millised jalatalla piirkonnad on kõige rohkem mõjutatud. Kliinilises praktikas on tavaline jalatalla plantaarrõhu hindamine ning see aitab kaasa spetsiaalsete sisetaldade ja jalatsite väljakirjutamisele. Praegused tehnoloogiad on aga kallid ja neid on igapäevases kliinilises töös keeruline kasutada.

Staffordshire’i ülikooli teadlased on selle probleemi lahendamiseks välja töötanud uudse kontseptsiooni, mis võimaldab ülekoormust tuvastada ilma elektroonilise tehnikata. Nimelt saab jalahaavandite riski hindamiseks kasutada odavaid 3D-prinditud andur-sisetaldasid, mis aitavad arstidel tuvastada ülekoormuse piirkonda.

Patsiendid peaksid kandma andur-taldasid oma igapäevaste jalanõudega teatud ajavahemikul, näiteks nädal enne arsti juurde minemist. 3D sisetaldade mehhaaniliste muutuste põhjal saab arst lihtsasti tuvastada, millisele jalatalla osale igapäevaselt ülekoormus osaks saab.

Ehkki vaja on täiendavaid uuringuid, näitavad selle uuringu tulemused, et kliiniliselt olulist ülekoormust saab tõepoolest usaldusväärselt tuvastada ilma keeruliste elektrooniliste jalatsisensoriteta. Teadlased avaldavad lootust, et uudne ja soodne kontseptsioon võib muuta diabeetikute jalahaavandite tekkeriski ennetamist kogu maailmas.

Ajakirjas The Royal Society avaldatud töö kontseptsioonid on täielikult välja töötatud Staffordshire’i ülikoolis ja nende intellektuaalne omand on kaitstud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.