Jalad higistavad? Õige jalahooldus aitab probleemi ennetada, abi leiab ka apteegiriiulilt

Korralik jalahooldus aitab haisvate jalgade probleemi ennetada.Foto: Shutterstock

Plätude hooaeg on selleks aastaks läbi saanud ja muretsed nüüd, et jalad kipuvad kinnistes jalatsites hauduma? “Kannalõhed ja varbavahede haudumine viitavad esmajoones valele või puudulikule jalahooldusele,” tõdeb Südameapteegi proviisor Mariana Džaniasvili ja soovitab oma hoolitsusrutiinile pilgu peale heita.

Proviisor rõhutab, et ka jalgade pesemine, kuivatamine ja kreemitamine on jalahoolduse oluline osa, seda eriti erinevate jalaprobleemide korral. Mariana Džaniasvil annab kuus lihtsat soovitust, kuidas jalgu õigesti pesta ja nende eest hoolitseda: 

  1. Igapäevast jalapesu on soovitatav teha ihusooja veega, pestes iga varbavahe eraldi. Igapäevasel jalapesul ei ole soovitatav kasutada seepi ega dušigeeli nende kuivatava toime tõttu. 
  2. Jalgu on soovitatav vannitada paar korda nädalas 15–20 minutit soojas (35–37 kraadises) vees, millele võib lisada meresoola või spetsiaalset jalavannisoola, mis pehmendab ja niisutab nahka. 
  3. Jalgade kuivatamiseks sobib pehme, hästi imav rätik, millega tuleks hoolikalt kuivatada kõik varbavahed eraldi. Soojus ja niiskus soodustavad haudumuse teket. 
  4. Jalgade ebameeldivaid lõhnu tekitavad bakterid, mis jalatsites soojuse ja niiskuse tõttu paljunevad: bakterid ründavad higimolekule, lagundavad neid ja tekitavadki halba lõhna. Sestap on ebameeldiva higilõhna ennetamiseks ja vältimiseks on igapäevane hügieen eriliselt oluline. Lisaks tuleks kanda naturaalsest materjalist (puuvillast) sokke ja selliseid kingi, mis lasevad jalgadel hingata ning vähendavad ebameeldivat lõhna põhjustavate seente ja bakterite kasvu.
  5. Vahetada jalanõusid võimalusel iga päev.
  6. Haudunud jalgade puhul võib kasutada puudrit või talki – seda tuleb kanda alati puhtale nahale. Seda tehes peaks varbad üksteisest eraldama, näiteks linase kanga ribadega, et puuder niiskes keskkonnas omakorda ei tekitaks koorikuid, mis haudumust süvendab ja soodsa keskkonna infektsiooni arenguks loob.

Millistest käsimüügiravimitest leiab probleemile leevendust?

Tugevasti higistavate jalgade puhul tuleks välja selgitada selle põhjus – tegemist võib olla näiteks jalaseenega – ja see välja ravida. Jalgade seenhaigust soodustavad higistamine, kinnised jalanõud, mitteadakvaatne hügieen, immuunosupressioon, diabeet ning pikaajaline kortikosteroidravi.

Kui jalgadel tekkiv ebameeldiv lõhn kimbutab, tasub kasutada spetsiaalseid jaladeodorante. Neid leiab apteegiriiulilt nii kreemi, sprei kui ka puudri kujul. Jaladeodorantkreem kõrvaldab ebameeldiva higilõhna 5-15 päevaks ja ei kaota oma mõju isegi siis, kui ujud või käid dušši all. Tänu oma looduslikule koostisele sobib see kasutamiseks ka noorukitele.

Lisaks võib kasutada  jaladeodorant-puudrit, mis hoiab ära halva lõhna tekke ja reguleerib higistamist ning värskendab ja leevendab ka valutavaid ja sügelevaid jalgu. Jaladeodorant-sprei vähendab jalgade higistamist ja eemaldab higilõhna tänu tüümiani, teepuõli, ingveri värskendavatele omadusele. Ühtlasi ennetab sprei jalgade ja jalanõude ebameeldiva lõhna tekkimist, vähendab ärritust ja sügelust, hoiab jalad värske ja deodoriseerituna terve päeva vältel.

Jalgade higistamisega aitavad võidelda ka aktiivsöega sisetallad. Lisaks võib proovida salveil põhinevaid kapsleid, mis mõjuvad seespidiselt ja reguleerivad higieritust kogu organismis, mitte ainult kehapinnal. Need sobivad seega eelkõige suurema higistamise korral.

Tõhusam abi higistamise korral on kindlasti antiperspirantidest, mis sulgevad higinäärmed. Sellised ained on enamasti metallisoolad. Kõige kasutatavamad on alumiiniumisoolad kontsentratsioonis 15-20%. Antiperspirant kantakse puhtale ja tervele nahale ööseks. Toime püsib ka pärast hommikust dušši. Hiljem piisab, kui antiperspiranti kasutada 1–2 korda nädalas. 

Juhul, kui lokaalne käsimüügiravi ei anna oodatud tulemust 3-4 nädalaga või nahal esineb kaasuvalt nahamuutus, peaks  kindlasti pöörduma nahaarsti poole edasise ravitaktika planeerimiseks, kuna tegemist on oluliselt inimese elukvaliteeti langetava probleemiga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.