Jalgade tervis

Jalavalu, krambid ja veenilaiendid – kuidas rasedusaegseid vaevusi leevendada?

Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Paljudel rasedatel esineb jalaturseid, -krampe ja -valu. Miks see nii on, ei osata täpselt öelda, kuid arvatakse, et nimetatud vaevused võivad olla seotud seotud muutustega vereringes ning sellega, et kasvav laps avaldab survet tulevase ema jalanärvidele ja veresoontele.

Ida-Tallinna Keskhaigla naistekliiniku ämmaemand Triin Rootalu tõi välja, et enim levinud rasedusaegseks jalavaevuste kaebuseks on tursed jalgadel, niinimetatud “rahutud jalad“ ja veenilaiendite intensiivne väljendumine. Rootalu jagas ka nõuandeid, kuidas vaevusi ennetada ning leevendada.

Turseid leevendavad jalavann ja tugisukad

Turseid jalgadel saab leevendada, kui tõsta istudes jalgu maast kõrgemale. Abi võib olla ka kontrastjalavannidest (vaheldumisi jaheda ja sooja vee vann). Pärast jalavanni ja puhkust võiks jalgadele määrida kreemi, mis omab turset leevendavat toimet.

Väga hästi aitab muret kontrolli all hoida ka igapäevane tugipõlvikute või tugisukkade kandmine. Neid kandes on tagatud jalas hea vere- ja lümfiringe.

Jalakrampe tekitab magneesiumipuudus

Jalakrambid ehk „rahutud jalad“ raseduse ajal viitavad magneesiumi defitsiidile raseda organismis.

Nende vastu võitlemiseks võiks igapäevaselt võtta magneesiumipreparaati ning teha vajadusel/võimalusel jalavanne magneesiumsoola helvestega või kasutada jalgadele piserdatavat magneesiumõli.

Veenilaiendite ravi alustala on kompressioonravi

Veenilaiendid tekivad üldjuhul neil rasedatel, kellel on olnud juba enne rasedust jalgadel väljendunud veenilaiendid. Raseduse ajal probleem intensiivistub.

Parim abi ja leevendus on selle mure puhul igapäevane tugipõlvikute või tugisukkade kandmine. Sukavalik sõltub sellest, millises jala piirkonnas veenilaiendid asuvad. Nõu saab küsida ämmaemandalt, apteekrilt või abivahendite kaupluse spetsialistilt.

Leevendust pakuvad ka lokaalselt määritavad salvid ja kreemid ning jalgade puhkamine nii, et jalad on tõstetud kõrgemale.

Kuidas vaevusi ennetada?

Eelpool kirjeldatud kaebuste puhul võiks istuvat või seisvat tööd tegev lapseootel naine arutada tööandjaga läbi, et ehk on võimalik muuta ergonoomilisemaks või töö iseloomu muuta tervisele säästvamaks.

Soovituslikult võiks töölaua all olla jalakõrgendus, istumiseks ergonoomilise seljatoega tool, võimalus puhkepausiks jne.

Millal peab otsima abi?

Rasedusaegsetest jalaprobleemidest on kõige tõsisem tugev valutunne jalas, millega kaasneb turse ja põletiku tunnused ning jalale toetumine ja astumine on raskendatud.

Kui esinevad kirjeldatud sümptomid, tuleks abi saamiseks pöörduda erakorralise meditsiini osakonda (EMOsse), et teha vajalikud uuringud, selgitada tervisemure täpne põhjus ja määrata ravivajadus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.