Jalg on turses – missugune spetsialist aitab?

Foto: Shutterstock

Veresoontekirurg Veronika Palmiste peab patsientidele tihti selgitama, et üldjuhul ei saa veresoontekirurg jalaturse puhul abiks olla. “Kahjuks ei ole 95% jäsemete tursetest mitte kuidagi kirurgiliselt ravitavad ning eelkõige vajaks täpsemat arusaamist, miks turse on tekkinud,” selgitas dr Palmiste oma sotsiaalmeediakontol.

Ta suunas, et esmalt tuleks abi otsida perearstilt. “Paistes ehk turses jala puhul tuleb mõelda erinevatele põhjustele, arvestada varasemaid läbitehtud haigusi ja operatsioone ning alustab sellise patsiendi käsitlust ikkagi perearst.”

Erandiks on järsku tekkinud jäseme turse, mille puhul võiks kahtlustada süvaveenitromboosi – sellisel juhul peaks pöörduma erakorralise meditsiini osakonda.

Aeglaselt tekkinud turse puhul (ilmneb päeval ning hommikuks on enamjaolt taandunud), on esmaabiks kompressioonravi. See tähendab kompressioonsukad, -sukkpüksid, -põlvikud, et füüsiliselt takistada jala ümbermõõdu suurenemist.

Palmiste täpsustas, et ainuke põhjus, miks veresoontekirurg võiks näha aeg-ajalt esineva jalatursega patsienti, on siis, kui perearst kahtlustab, et turse on põhjustatud veenilaienditest.

Sel juhul tekib turse eelkõige sääre alumisse kolmandikku pärast pikka päeva jalgadel ja patsiendil on olemas ka veenilaiendid. “Muudel juhtudel veresoontekirurgist turse puhul abi ei ole,” märkis Palmiste.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.