Jooksujalats peab sobima jalga nagu sokk

Foto: Shutterstock

Jooksmine on üsna levinud ja kõigile kättesaadav treeningviis. Kuna jalad peavad inimest kandma läbi elu, tuleb silmas pidada, et vigastuste eest kaitsevad ning ülekoormuse vastu pakuvad abi head spordijalanõud.

Väärt jalatsite leidmisel tuleb alustuseks kindlasti läbi mõelda see, kui sageli ning kui palju on plaanis jooksukilomeetreid mõõta. Samuti see, kas joostakse näiteks metsas pehmemal maastikul või asfaltkattega rajal. Ning muidugi peab silmas pidama ka seda, mis tüüpi jalgadega on tegemist.

Kõige täpsemalt saab lasta jalatüübi (neutraalsed, üle- või alapronantsiooniga) kindlaks määrata näiteks jalakabinetis spetsiaalse testiga ning sealsed spetsialistid oskavad ka nõustada, missuguse toestusega jalatsid on sobivaimad.

Eesti ühe parema pikamaajooksja Roman Fosti sõnul on kõige tähtsam, et jooksujalanõu oleks ikka jooksujalanõu. Maratonimees andis oma vlogis nõu, et jalatsi suurus on õige, kui kanna taha mahub kaks sõrme.

Kindlasti tuleb alati mõlemat jalatsit jalga proovida ja teha nendega ka mõned jooksusammud. “Jalats peab seejuures ilusti jalas püsima ning kand ei tohi liikuda. Peab tunnetama, et jalanõu oleks justkui sokk ümber jala,” tõi Fosti võrdluse. Ta soovitas ka, et korraga võiks kasutusel olla kaks paari jooksujalatseid, sest nii kestavad jalatsid kauem.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.