Kas teadsid, et jala suurusnumber muutub ka täiskasvanuil?

Foto: Shutterstock

Tihti arvatakse, et kui inimene saab umbes 18aastaseks, lõpetab ka jalg kasvamise ning kinganumber enam ei muutu.

Tegelikult ei ole see sugugi nii ja kinni jäämine mõttesse, et sama numbriga jalanõusid, mida oled kasutanud aastaid, peab kandma eluaeg, võib tekitada mitmesuguseid jalaprobleeme.

Miks jalanumber muutub?

Veebilehel Verywellhealth on jalanumbri muutuse põhjusena samuti välja toodud asjaolu, et vananedes lõdvestuvad kõõlused, jalad võivad seetõttu laieneda ning ühtlasi muutub ka jalatsite suurusnumber.

Jala suuruse muutust võivad põhjustada ka teatud haigusseisundite tõttu tarvitatavad ravimid. Nimelt võib mõningate ravimite tarvitamisega kaasneda vedelikupeetus, mis omakorda võib põhjustada jalgade turset ja seega ka kingasuuruse muutust.

Teada-tuntud jalanumbri suurendaja on naistel veel rasedus. Lapsekandmise ajal mõjutavad naiste organismi hormoonid ning muutuste tagajärjel suureneb tulevastel emadel tihti ka jalatsi suurus.

Absoluutselt mitte haiguslik vaid vastupidi – igati normaalne nähtus on seegi, et päeva lõpuks (eriti kui tegemist on suvise soojaga) paistetavad jalad päeva lõpuks veidi üles. Seda isegi noortel ja tervetel inimestel. See tähendab, et kingad, mis sobivad hommikul, võivad õhtul tunduda lootusetult pigistavad.

Podiaater dr Megan Leahy selgitas US Newsile, et luid ja kõhresid ühendavate ligamentide nõrgenemise ja teatud haiguste tõttu võib jalg suureneda poole numbri võrra lausa iga 10 aasta tagant. Paraku tunnevad paljud inimesed, et on oma kinganumbriga justkui abielus, aga see võib tekitada jalaprobleeme. Et neid vältida, tuleb kindlasti kanda õige suurusega kingi.

Mis näitab, et jalanõud on vale suurusega?

Esmane märk jalatsi valest suurusest on valu ja ebamugavustunne. Kuid tunnuseid, millele tähelepanu pöörata, on veelgi.

Võimalusele, et kannad vale suurusnumbriga jalatseid, tuleks mõelda järgmistel juhtudel:

  • verevalumid ja/või nahakahjustused varbaküüntel või küünte ümbruses;
  • varbaküünte mahakoorumine või kahjustused;
  • villid;
  • konnasilmad ja/või nahapaksendid jalgadel.

Ühest vastust küsimusele, kuidas selgitada välja õige suurusnumber, tegelikult ei olegi. Mõned spetsialistid soovitavad, et igaks juhuks tuleks jalalaba pikkus üle mõõta alati enne uute kingade ostmist.

Samuti tasub kingaostu plaanides meeles pidada, et erinevate kingabrändide suuruse numeratsioon ei pruugi kattuda. Näiteks võib ühe kaubamärgi suurus 38 tunduda teise tootja sama suurusega võrreldes lootusetult suur või vastupidi – sootuks väike.

See tähendab, et jalavaevuste vältimiseks peab arvestama, et kinganumber pole sugugi kivisse raitud suurus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.