Jalgade tervis

Kas teadsid, et labajalgu peaks treenima igapäevaselt?

Varvastel kõndimine on hea harjutus tasakaalu parandamiseks.Foto: Shutterstock

Lemmikloomi jälgides võib märgata, et ükski kass ei lähe hiiri püüdma enne, kui ta ei ole ennast korralikult sirutanud. Inimeste puhul see paraku nii enesestmõistetav ei ole. Aga peaks olema. Sestap soovitabki Ida-Tallinna Keskhaigla ja Jalaravi Kliiniku jalaravi õde Eda Vähi igapäevaselt oma labajalgu sirutada ja treenida.

Labajalad on inimkeha vundamendiks, millele toetub kogu keha raskus ja mis tagavad meie igapäevase iseseisva toimimise. Seetõttu on labajalgade liikuvus ja tervis eriliselt tähtis. 

Esmalt soovitab jalaravi õde labajala vaevuste ennetamiseks õppida tundma oma jala eripärasid. Oluline on kanda õige suurusega ja toestavaid jalanõusid ning hooldada ja niisutada jalgu igapäevaselt. Terve, hoolitsetud ja niisutatud nahk suudab ka jalanõudest tulenevad survet ja hõõrdumist paremini taluda. Mõnikord on labajala asendi korrigeerimiseks oluline kasutada tallatugesid. Tekkivate labajalavaevuste korral on hea kasutada ka erinevaid abivahendeid varvastele, et vältida väärasenditest põhjustatud nahaprobleeme, näiteks konnasilmasid ja nahapaksendeid.

Liigeste liikuvuse ja lihasjõu parandamiseks/säilitamiseks soovitab aga jalaravi õde igapäevaselt labajalgu treenida. Lisaks aitavad labajala harjutused parandada ka tasakaalu.

Harjutuste valikul tuleks lähtuda iseenda individuaalsest vajadusest. Kindlasti aga tuleb jalaharjutusi teha mõlema jalaga. Ja muidugi tuleb tajuda oma valupiiri – üle pingutades teed endale vaid karuteene. Ning pea ikka meeles, et parima tulemuse annab regulaarne labajalgade võimlemine.

Spikker labajalgade päevaseks trenniks

Harjutusteseeria peaks koosnema nii soojendusest, tasakaaluharjutustest, liigesliikuvus- ja lihasharjutustest kui ka venitusharjutustest.

Soojenduseks tee näiteks pöiale sirutusi ja painutusi – siruta istudes varbad pikaks, hoia mõni sekund ja painuta labajalg enda poole rahulikult nii, et tunned kerget venitust. Tee harjutust 10-15 korda ühe jalaga, seejärel korda teise jalaga.

Tasakaalu harjutamiseks kõnni varvastel või kandadel, hea harjutus on ka silmad kinni ühel jalal seismine.

Liigesliikuvus ja lihastreeninguks tee näiteks varvaste eraldamise harjutust. Selleks püüa istudes varbaid laiali ajada ja suurt varvast kesksuunas nihutada. Hoia varbaid avatud asendis 4 sekundit ja vii algasendisse tagasi. Kui varvas ise ei liigu, siis oluline on, et tunneksid pinget varvast liigutavates lihastes. Soorita harjutust 10-15 korda ühe jalaga, seejärel tee teise jalaga. Võid teha ka mõlema jalaga korraga.

Venitusharjutuseks võta istudes kinni venitatava jala varvastest. Venita varbaid üles ja tunneta, kuidas tallaalused ja kand venivad. Hoia venitust 30-50 sekundit. Tee nii kummagi jalaga kaks korda. Ühtlasi on see väga hea harjutus kannavalu leevendamiseks.

Veel ideid oma labajalgadele treeningkava koostamiseks leiad siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.