Kuidas konnasilmadest lahti saada?

Sagedamini tekib konnasilm piirkonda, kus luu paikneb kohe naha all, näiteks varvaste vahele.Foto: Shutterstock

Konnasilmad on nahapaksendid, mis on tingitud nahapiirkonnale mõjuvast liigsest survest või hõõrdumisest. Veerenni tervisekeskuse Südameapteegi proviisor Kerli Vahar jagab nippe, kuidas tüütute ja ebamugavate konnasilmadega võidelda.

Tülikate nahapaksendite tekkepõhjuseks võivad olla nii ebamugavute, liiga kitsaste ja kõrge kontsaga jalanõude kandmine kui ka jalalihaste ebaühtlane tugevus või anatoomilised iseärasused. Konnasilmad on tavaliselt kollakat värvi, nahast kõrgemad ja selgepiirilised. Tihti tekitab segadust, kuidas neid soolatüükast eristada – konnasilmal on tavaliselt keskel südamik, mida soolatüükal ei ole.

Konnasilm võib  häirida kosmeetiliselt, kuid võib surve tõttu  põhjustada ka ebamugavustunnet või koguni tugevat valu. Sellest tulevalt võib juhtuda olukord, kus valutunde vähendamiseks hoitakse jalga vales asendis ning seetõttu muutub inimese kehahoiak ja kujuneb välja ebasobiv kõndimisergonoomika.

Konnasilm iseenesest naljalt ära ei kao. Esmalt on oluline tähelepanu pöörata sellele, mis põhjustel need tekkinud on. Kui kahjustused on tekkinud kõrge kontsaga kingadest ja nende kandmisest ei loobuta, siis hoolimata ravist tuleb suure tõenäosusega konnasilm üsna pea tagasi või ei pruugigi ära minna.

Niisiis tuleb esmaslt ebamugavatest jalanõudest loobuda. Kui konnasilmade tekkepõhjuseks on anatoomilised deformatsioonid, võiks kasutada spetsiaalseid tallatugesid, varvaste eraldajaid või spetsiaalsed jalanõusid.

Konnasilma ravis ongi kõige olulisem surve vähendamine kahjustatud piirkonnale. Selleks on olemas spetsiaalseid plaastreid, mille keskel on auk. On olemas ka spetsiaalseid plaastreid, millel on pehmendusega ääred surve vähendamiseks, lisaks leiab apteegiriiulilt ka salitsüülhapet nahapaksendi eemaldamiseks. Enne plaastri, salitsüülhappe salvi või vedeliku kasutamist tuleks konnasilmaga kohta leotada ning surnud nahk pimsskiiviga eemaldada. 

Lisaks saab konnasilma eemaldada ka külmutamisega. Teatud juhtudel tehakse konnasilmadele ka laserravi, kuid parem ära lase sellel üldse nii kaugele areneda ning tegele konnasilmaga kohe, kui see tekkinud on.

Kõige targem on muidugi konnasilmade teket juba eos ennetada. Selleks tuleks kanda sobivaid jalanõusid, vältida hõõrumist ja jalgade higistamist. Lisaks tuleks jalgade eest igapäevaselt hoolitseda ja neid niisutada ning aeg-ajalt teha ka kosutavat jalavanni. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.