Jalgade tervis

Lümfimassaaž pakub leevendust mitmete jalavaevuste korral

Lääne-Tallinna Keskhaiglaski pakutakse nüüdsest jalgade lümfimassaaži teenust.Foto: Lääne-Tallinna Keskhaigla

Pneumaatiline lümfimassaaž jalale on meditsiiniline protseduur, mis stimuleerib lümfiringluse aktiivsust, avab ja aktiveerib kindlaid lümfisõlmi ja äravoolualasid ning leevendub valu.

Lümfimassaaž aitab leevendada ja ravida näiteks lihaspingeid ja -valusid, kroonilist venoosset puudulikkust, kroonilist venoosset haavandit, vigastustest, õnnetustest või traumast põhjustatud turseid, lipödeemi (massiivne rasvkoe ladestumine), fibromüalgiat, reumatoidartriiti ja artriiti ning palju teisigi vaevusi.

Lääne-Tallinna Keskhaigla kirurg-fleboloog dr Evo Kaha rõõmustab, et nendegi haiglas on nüüdsest võimalik pakkuda patsientidele lümfimassaaži. Peamiselt on teenus suunatud hetkel just venoosse haavandiga patsientidele.

“Venoosse haavandi parandamine on aeganõudev ja pikaldane protsess, aga väga palju aitab kaasa turse ravi. Üks meetoditest on lümfimassaaž, mida kasutatakse erinevate haiguste puhul,” selgitab dr Kaha.

Venoossed haavandid moodustavad kuni 90% kõigist kroonilistest alajäseme haavanditest. Need on tingitud alajäseme kroonilisest veenipuudulikkusest. Peamiselt paiknevad venoossed haavandid põlveliigesest allpool sääre sisepinnal vahetult ülalpool pahkluud (hüppeliigest) ühel või mõlemal jalal.

Dr Kaho nendib, et pärast paarinädalast teenuse pakkumist on patsientide tagasiside olnud ütlemata positiivne – see on patsiendi jaoks mugav protseduur ja tulemus on väga hea. Fleboloog aga rõhutab, et lümfimassaaži tulemuse püsima jäämiseks peab kindlasti teraapiate vahelisel ajal igapäevaselt kandma meditsiinilisi kompressioonravi põlvikuid-sukki-sukkpükse. “Kui patsient ei ole nõus kompressiooni kandma, siis tulemus on väga lühiajaline,” hoiatab arst.

Seejuures tasub ka teada, et kindlasti ei saa lümfimassaaži teha rasedatele, kroonilise neljanda staadiumi südamepuudulikkusega, arteriaalse patoloogiaga ja kroonolise jämesoolehaigusega patsientidele. Meil on välja koolitatud õde, kes konsulteerib, kas patsient sobib. 

Lääne-Tallinna Keskhaiglas on väljakoolitatud õde, kes nõustab ja kontrollib, kas pneumaatiline lümfimassaaž sobib patsiendile või mitte.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.