Jalgade tervis

Millise spetsialisti poole jalatursega pöörduda?

Foto: Shutterstock

Veresoontekirurg Veronika Palmiste kohtab ikka ja jälle oma vastuvõtul patsiente, kes tahavad temaga rääkida jala paistetamisest. Üldjuhul aga ei saa veresoontekirurg jalaturse puhul abiks olla. Mida siis turses jalaga peale hakata?

“Jalapaistetamine / -turse ei ole kirurgiline haigus! Vähemalt veresoontekirurgist ei ole sellel juhul abi,” kirjutab dr Palmiste oma sotsiaalmeediakontol. Veresoontekirurg rõhutab seejuures, et patsiendi puhul, kelle ainus kaebus on jala/jalgade paistetamine, tuleks esmalt selgeks teha, millal jalaturse tekkis.

Kui jalaturse on tekkinud äsja ja sellega kaasneb ka jalavalu, tuleks pöörduda koheselt erakorralise meditsiini osakonda, mitte jääda ootama veresoontekirurgi vastuvõttu. “Sellisel juhul kardame süvaveenitromboosi ja soovime õigel ajal spetsiifilist ravi,” märgib dr Palmise ja lisab, et tromboosi raviga tegeleb sisearst, mitte kirurg.

Kui jalaturse on vaikselt tekkinud pikema aja jooksul kas ühele või ka mõlemale jalale, tuleks probleemiga pöörduda esmalt perearsti poole. “Patsient alustab perearstiga esimesena krooniliste haiguste, sealhulgas ka pahaloomuliste haiguste, väljalülitamist. Naised käivad paralleelselt ära ka günekoloogi juures,” selgitab veresoontekirurg.

Mida aga teha, kui turse on süvenenud aastate jooksul ja mingit konkreetset põhjust kroonilise haiguse näol ei ole leitud? “50% turses jalgadest jääbki meie jaoks ebaselge põhjusega tekkinud muutuseks. Kas on see siis nii ekstreemne lipödeem või siis vähem väljendunud lümfostaas,” tõdeb dr Palmiste. Sel juhul on oluliseks märksõnaks regulaarne tursega võitlemine, misjuures on õigeks spetsialistiks lümfiterapeut. “Kindlasti on hädavajalik väga regulaarne kompressioonravi – ilma selleta on olukord kordades hullem,” lisab arst.

“Ainuke põhjus, miks turses jalaga – ning see on väga kindel turseliik – võiks olla abi veresoontekirurgilisest tegevusest, on veenilaiendid, mis põhjustavad turset. Samas ei ole see turse kunagi tervet jalga haarav ning hommikust õhtuni kestev. Seega – usaldame rohkem oma perearste, tursesündroomiga tegelemise alustamine on eelkõige nende käes,” soovitab dr Palmiste.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.