Ortopeed selgitab: miks suurvarvas jäigaks kisub ja mida sellega peale hakata?

Foto: Shutterstock

Suure varba jäikuse põhjuseks võib olla nii elukutsevalikust tingitud ülekoormus, pärilik foon, aga ka liigeshaigused ja varbatraumad. Lääne-Tallinna Keskhaigla ortopeed dr Irja Maripuu jagab soovitusi, kuidas varbaprobleemile leevendust saada.

“Jäik suurvarvas ehk hallux rigidus koondab endas erinevatel põhjustel tekkinud suurvarba põhiliigese liikuvust piiravaid haigusi. Kui alguses on suurvarba painutamine põhiliigesest ainult veidi takistatud, siis aja jooksul võib varvas täielikult jäigastuda,” kirjeldab dr Maripuu. “Jäigastumisprotsessiga kaasneb valu, seda enamasti perioodidena, sest liigeses aset leidev kulumisprotsess ehk artroos on oma olemuselt perioodiliste ägenemistega kulgev haigus.”

Hallux rigidus’e tekkepõhjuseid on mitmeid, millest olulisemad on pärilik foon ja kas krooniline ülekoormus teatud elualadel – näiteks põrandaplaatijad, kes palju kükitavad või ka balletiartistid -, või suurvarba põhiliigese trauma. Ka liigeshaigused nagu artroos või reumatoidartriit võivad suurvarba liigest jäigemaks muuta. Päris sageli kujuneb liigesjäikuse probleem välja mitme eelmainitud põhjuse kombineerumisel. 

Haigusel on mitmed staadiumid ja olenevalt staadiumist saab probleemi leevendada erinevate meetoditega, samuti oleneb lahenduse valik sellest, mis patsienti rohkem häirib – kas valu või liigese jäikus. Üheks lihtsaks ja vägagi tõhusaks abivahendiks on aga õigete jalanõude valik.

“Valida tuleks tugeva paindumatu tallaga jalats, mille nina vaatab justkui pisut ülespoole. Sellise jalanõuga ei pea kõndimise ajal jalg mitte liigestest painduma, vaid jalg justkui rullub jalanõuga koos edasi ja nii ei teki enam labajala maast äratõukel enam valu. Esialgu on kõndides tunne veider, aga tasapisi harjub sellega ära,” soovitab ortopeed. 

“Samuti on võimalik liigeselt koormust ära võtta, kasutades oma jala järgi tehtud tallatugesid, mis arvestavad jalaprobleeme,” lisab dr Maripuu. Ja selleks, et tallatoest päriselt ka kasu oleks, peab seda kõndides tegelikult pidevalt kasutama. “On ju kogu meie keharaskus püstiasendis kogu aeg tegelikult labajalgadel,” tuletab arst meelde ja julgustab kõiki jalaprobleemidega koheselt tegelema. 

“Kui tekib tunne, et mure kasvab siiski üle pea, tuleks pöörduda ortopeedi poole, kes saab süvenevat probleemi lahendada kas süsteraviga või arutada operatiivse ravi võimalusi,” soovitab ortopeed. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.