Proviisor soovitab: millised toidulisandid ja ravimid aitavad jalavalu korral?

Väsinud ja valutavaid jalgu turgutab ka kodune jalamassaaž.Foto: Shutterstock

Kuna jalavalu tekkel on erinevad põhjused, siis kimbutavad need sagedasti nii vanemaid kui ka nooremaid inimesi. Revali Raeapteegi proviisor-juhataja Triinu Entsik-Grünberg selgitab, millised on levinumad jalavalupõhjused ning jagab näpunäiteid, kuidas jalavalu leevendada ja ravida.

Millised on sagedamini esinevad jalavalu tekitavad haigused/seisundid?

Osteroartroos kujutab endast liigesekõhre kulumist, mis piirab liikuvust ja põhjustab valu. Sagedamini esineb selle puhul probleeme põlve- ja puusaliigestega. Osteoartroosi esineb sarnaselt nii meestel kui naistel, kuid põlveliigese ja sõrmeliigese artroosi levik on naiste seas suurem. Liigesekõhre kulumise puhul ei saa väita, et see on vaid vanemate inimeste haigus, kuna see võib hakata välja arenema juba 40. ja 50. eluaastates. Varast osteoartroosi võib esile kutsuda ühekülgne toitumine, vähene liikumine ja ülekaal, samuti aga raske füüsiline töö, sundasendid ning traumad. Suure koormuse ja traumade tõttu esineb põlveliigese artroosi näiteks palju sportlastel.

Reumatoidartriit ehk niinimetatud hulgiliigesepõletik on krooniline ja pidevalt edasiarenev haigus, mis võib lõppeda invaliidistumisega. See kulgeb tavaliselt mõlema kehapoole liigeste sümmeetrilise haigestumisena ja on oht, et kahjustada võivad saada ka lähedased koed nagu limapaunad, kõõlustuped ja lihased. Ebasümmeetriliselt võivad sellest haigusest mõjutatud saada labakäte ja labajalgade liigesed, aga ka põlve- ning õlaliigesed. Pikalt kestnud reumatroidartriit võib kahjustada ka lülisammast ja sellisel juhul toimuvad muutused enamasti kaelaosas.

Pöiavõlvi muutused võivavad olla üheks jalavalu põhjustajaks. Näiteks kukekannuse puhul, kus koormus lasub kannal ja pöias, võib pöiavõlvi ülekoormuse tõttu tekkida metatarsalgia ning valu jalatalla pehmetes kudedes. Nii pöiavõlvi lamendumisest, valede jalatsite kandmisest kui ka teatud tüüpi artriidi tagajärjel võivad tekkida ka haamervarbad, mis põhjustavad valu.

Sportlase jalavalu võib olla põhjustatud ülekoormusest või saadud traumadest

Ka Veenilaiendid, mida esineb u ühel viiendikul täiskasvanutest ja seejuures rohkem naistel, võivad põhjustada jalavalu. Nende esinemissagedus tõuseb vanuse kasvades ja on pärilik. Kui vanematel või vanavanematel on esinenud kroonilist venoosset puudulikkust siis 60-80% tõenäosusega esineb seda ka lastel ja lastelastel.

Millise toimeainega toodetest enamlevinud murede puhul abi võiks saada?

Liigesevalu leevendavad toidulisanditest soodustab glükoosamiin kõhreainevahetust, parandades sellega ühtlasi liigeste töövõimet. Nii võib see aidata füüsilisest tööst, sportlikust aktiivsusest, ülekaalulisusest või vanusest tingitud liigeste suurenenud koormuse korral. Glükoosamiini tabletid on toetavaks vahendiks liigeste valu, jäikuse ja ragisemise korral. Pikaajalisel kasutamisel on glükoosamiinil ka valuvaigistav toime, lisaks suurendab see liigeste liikuvust ning tõstab vastupidavust koormustele.

Kondroitiin osaleb sidemete, luude ja sidekudede moodustumisel, kõhrepeade ning liigesekapslite taastumisel. See on oluline komponent kõhre elastsuse ja vetruvuse tagamisel ning aitab pidurdada ka osteoartroosi süvenemist. Reeglina on kondroitiin toidulisandites koos glükoosamiiniga.

Hüaluroonhape on liigesevedeliku peamine komponent, mis toimib liigesepindade määrdeainena, andes liigesvõidele elastse koostise.

Omega 3 rasvhapped ja E-vitamiin on olulised liigese toitained. Vitamiin C aga aitab kaasa kollageeni normaalsele moodustumisele luude, kõhrkoe ja naha normaalseks talitluseks.

Kuidas leevendada liigesevalu?

Kroonilise liigesehaiguse valu leevendamiseks leiab apteekidest valuvaigistavad tabletid, kapslid, kreemid ja geelid. Nii ibuprofeenil, ketoprofeenil kui ka diklofenakil on valuvaigistav, põletikuvastane ning liigeseturset vähendav toime.

Liigesevalu korral on endiselt igati soovitatav liigeste määrimine mitmesuguste soojendavate, jahutavate ja paikset valu nõrgalt leevendavate kreemide- ja salvidega.

Oluline on meeles pidada, et jahutava toimega preparaadid sobivad ägeda põletiku ja traumade puhul. Ägeda liigesepõletiku puhul on soovitav kasutada ka külmakompressi (külmageel, jääkott vms), hoides seda haigel liigesel 15-20 minutit ja korrates protseduuri mitu korda päevas. Külma aga kunagi otse nahale asetada ei tohiks – nahk tuleks eelnevalt katta kas käteräti või kangaga, nii väldid külmakahjustuste tekitamist. Soojendavad salvid-kreemid sobivad krooniliste valude puhul, kui põletikku ei ole (nt artroos), lihaspingete ja -valude puhul. 

Mis aitab veenilaiendite korral?

Kroonilise venoosse vereringe puudulikkus võib põhjustada valu, raskus- ja väsimustunnet jalgades, öiseid lihaskrampe, jalgade rahutust, turseid ning troofilisi muutuseid. Nende sümptomite raviks on täiskasvanutele diosmiini sisaldavad kapslid.

Diosmiin, hesperidiin, estsiin, hariliku pune ekstrakti seguga kapsleid kasutatakse eriti õhtuti jalgade paistetus-ja väsimustunde, valu, kuumatunde või krampide leevendamiseks, aga ka pindmiste veenilaiendite, pruunide pigmendilaikude, naha atroofia, haavandite ning pindmiste infektsioonide puhul.

Hepariin kuulub veenilaiendite ravimite gruppi, millel on vere hüübimist takistav, turseid alandav ning nõrk põletikuvastane toime. 

Trokserutiini sisaldavd kapslid ja geelid pärsivad trombotsüütide kogunemist ning tõstavad veenide aga ka kapillaaride toonust. Seda tugevdades veresoone seinu ja  vähendades nende läbilaskvust ning ümbritsevate kudede põletikku.

Veenilaiendite ravi hulka kuuluvad ka vaieldamatult spetsiaalsed tugisukad.

Millised kodused ravivõtted on jalavalu puhul abiks?

Kui jalgade valu on seotud veeniprobleemidega ja õhtuks on jalad turses, soovitatakse pikali olles jalad südamest kõrgemale, näiteks diivani käetoele tõsta. Ööseks võib jalgade alla panna padja. Ka labajalgadega võimlemine tuleb vereringe elavdamisele kasuks. Pöiaringe ja kikivarvukile tõusu võib teha ka päevasel ajal. Pöiavõlvi muutustest tingitud jalavaevuste leevendamisel on samuti abi labajalgade erinevatest harjutustest. Näiteks võib püüda varvaste abil maast kätte saada sokki, hoida seda 10 sekundit ja korrata harjutust viis korda. Samuti aitab väsinud ja valutavate jalataldade puhul hea kodune massaaž.

Kuidas jalavalu ennetada?

Üha enam on inimesed kimpus ülekaaluga. Liigsed kilod kurnavad nii liigeseid, põhjustades nende kiiremat kulumist, kui ka põhjustavad suuremat koormust veresoonkonnale. Nii et jah, ülekaalust hoidumine ja liikumine vähendavad jalavaevusi igas eas.

Kindlasti tuleb üle vaadata kas toidulaual on esindatud kõik toiduainete grupid, et kätte saada kõik organismile vajalikud vitamiinid ja mineraalid. Näiteks kaltsiumi ja magneesiumi vähesus toidus võib olla üks jalavaevuste põhjustaja.

Omal kohal on tugisukad ja -põlvikud, mis on eriti vajalikud veenilaiendite korral, aga kasulikud kasutada ka neile, kel on pikemat seismist või istumist vajav töö. Pöiavõlvi muutuste korral on abiks spetsiaalsed jalanõud ja tallatoed.

Millal peaks kindlasti arsti poole pöörduma? 

Arsti poole tuleks pöörduda, kui ilmneb ägedaloomulisemaid tugevale liigesepõletikule viitavaid sümptomeid või kui valu on veninud pikale ja käsimüügipreparaadid enam ei aita.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.