Jalgade tervis

Selgitame välja: kui kaua aega võtab taastumine veenilaiendite operatsioonist?

Foto: Shutterstock

Ükskõik kas veenilaiendite ehk varikoosi puhul on tegemist kosmeetilise või tervist ohustava probleemiga, efektiivseimat abi saab sageli operatsioonist. Enne otsuse tegemist on oluline teada, kui pikalt võib võtta aega taastumine.

Taastumise aeg sõltub raviviisist

Veresoontekirurg Eeva-Liisa Rätsep nentis, et taastumine ja paranemine on väga individuaalne ning sõltub eeskätt sellest, missugune meetod raviks valiti. Samuti organismi eripäradest.

“Lahtise operatsiooni järgselt on enamasti vajalik haiguslehel olla paari nädala vältel. Arvestama peab ka sellega, et operatsioonihaavad vajavad paranemiseks umbes kaks nädalat. Haavasid tuleb regulaarselt siduda ning õmblused eemaldada perearsti vastuvõtul,” jagas Rätsep infot.

Tavapärase elurütmi naastakse enamasti kiiresti

Tema sõnul naaseb suurem osa uuemaid ravimeetodeid kasutanud patsientidest igapäevase elurütmi juurde tegelikult üsna kiiresti. “Kohe pärast operatsiooni on võimalik kõndida ja jalutamine on igati soovitatav kiireks taastumiseks,” sõnas Rätsep. Ja tõi näite, et kui reedel teha laserabalatsioon, on paljud ravitutest juba esmaspäeval taas tööl.

Loomulikult sõltub naasmine töökohale eeskätt töö iseloomust ning operatsiooni mahust. Uuemate meetodite puhul on haavade suuruseks kuni paar millimeetrit ning õmblusi ei asetata.

Arvestama peab piirangutega

Tuleb arvestada asjaoluga, et enamasti (välja arvatud liimioperatsioon) on operatsiooni järgselt vajalik kanda kompressioonsukki ning mõnda aega on saun, suurte raskuste tõstmine ja kontaktsport keelatud.

“Kindlasti on vajalik käia järelkontrollis ja ultraheliga jälgida raviefekti. See annab rahulolutunde nii patsiendile kui ka arstile. Kõigis küsimustes, mis puudutab taastumist ja režiimi, tasub muidugi täpsemalt konsulteerida oma raviarstiga,” ütles Rätsep.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.