Uuring: kas varvastele tekkinud külmamuhud viitavad koroonaviirusele?

Foto: Shutterstock

Koroonaviirus on üks ütlemata salakaval haigus, millega kaasneb mitmeid kummalisi sümptomeid ja tüsistusi. Muuhulgas hakkas erinevates riikides levima info, et koroonaviiruse üheks sümptomiks võivad olla ka “Covidi varbad”.

Varvastel tekkivaid punaseid, valulikke, turses ja sügelevaid nahanähtude kooslust hakati koroonaviiruse valguses nimetama “Covidi varvasteks”. Nimelt jõudsid pandeemia ajal nahaarstideni mitmed patsiendid, kellel olid varvastel ja sõrmedel valulikud punased või lillad kahjustused. Tavapäraselt südatalvel nahale tekkivaid külmamuhkusid põhjustab väikestes veresoontes tekkiv põletikuline reaktsioon külmale või niisketele tingimustele. 

Teadlased aga kummutasid “Covidi varbad”: külmamuhkude sarnased kahjustused, mida noorukitel on täheldatud koroonapandeemia ajal, ei ole isheemilised ega ole seotud süsteemse või lokaalse SARS-CoV-2 nakkusega, viitab Itaalia uuring.

“Need kahjustused on tõenäoliselt healoomulised ja kaovad iseenesest 2-6 nädala pärast,” ütles Napoli ülikooli doktor Valentina Discepolo portaalile Medscape.

Uurijad märgivad, et ajaline seos koroonapandeemia ja külmamuhkude sarnaste kahjustuste arvu suurenemise vahel on pannud mõned meedias seda nimetama “Covidi-varvasteks”. Nende kinnitusel on aga see seos siiski vastuoluline ja varvaste külmamuhkude tõttu ei pea patsientidele koroonatesti tegema.

Dr Discepolo ja tema kolleegid vaatlesid 17 noorukit, kellel esinesid Lõuna-Itaalias pandeemia esimese laine ajal varvastel imelikud külmakahjustused. Ühelgi nendest noortest aga ei olnud tõendeid praeguse või varem läbi põetud koroonaviiruse kohta.

Niisiis Itaalia teadlaste kogemuste kohaselt ei ole külmamuhulaadsed kahjustused koroonaviirusega seotud. “Covidi varbaid” seega olemas ei ole.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.