Veenilaiendite ravis on tehtud suuri edusamme

Foto: Pexels

Estonian Vein Clincu veresoontekirurgi Eeva-Liisa Rätsepa sõnul on praegu veenilaiendite raviks endiselt kasutusel konservatiivne kompressioonravi, kuid valikusse on lisandunud mitmeid teisigi võimalusi.

Konservatiivne ravi endiselt hinnatud

Rätsepa sõnul on veenilaiendite ravis viimaste aastakümnetega tehtud suuri edusamme, kuid endiselt on valikus ka konservatiivne ravi – kanda korrektseid kompressioonsukki.

„Kui patsient invasiivset ravi ehk operatsiooni või skleroteraapiat ei soovi, on alati võimalus piirduda kompressioonraviga,“ nendib Rätsep. Ja lisab, et paljudel leevendab suka kandmine subjektiivseid sümptome ja vähendab turset.

Invasiivse ravi võimalused

Teiseks valikuks veenilaiendite ravis on safenektoomia ehk lahtine operatsioon. Sellega kaasneb Rätsepa sõnul vajadus kas üld- või spinaalanesteesiaks ja operatsiooni käigus eemaldatakse puudulik veen sondi abil. Lihtsalt öeldes rebitakse veen jalast välja kahe või enama nahalõike kaudu.

Uusim ravimeetod on endovenoosne ravi. „Selle käigus veen suletakse seestpoolt ning veeni tegelikult ei eemaldata. Veen suletakse kasutatakse kas laserit (EVLA), radiofrekventslaineid (RFA) või liimi,“ selgitab veresoontekirurg.

Väiksemate veenide puhul on hea esteetiline tulemus võimalik saada ka skleroteraapia ehk vahtsklerosandi süstimisega probleemsesse kohta.

Plussideks vähene invasiivsus ja kiire taastumine

Uute meetodite plussidena tõi Rätsep välja vähese invasiivsuse ning kiire taastumise. Protseduurid tehakse paikse tuimestusega, patsient lahkub operatsioonilaualt omal jalal ning umbes pool tundi pärast protseduuri saab minna juba ka koju.

„Kuna veeni välja ei rebitud, on trauma organismile oluliselt väiksem ning ka taastumine seetõttu märgatavalt kergem võrreldes traditsioonilise safeknektoomiaga.“

Kuidas valida õige ravimeetod?

Rätsep suunas, et õige meetodi valikul on kõige olulisem korrektne diagnostika ning hea koostöö arsti ja patsiendi vahel.

„Ilma ultraheliuuringuta ei tohi operatsiooni pakkuda, patsient vajab kindlasti individualiseeritud raviplaani. Kõige parem on, kui opereeriv kirurg on ise ultraheli uuringu teinud,“ rõhutas doktor.

Põhjusena nimetas ta asjaolu, et veenide anatoomia on äärmiselt varieeruv ning enne ravi on kindlasti vaja kaardistada veeni mõõtmed ning puudulikkuse põhjused. Kogenud arst oskab ultraheliuuringu alusel pakkuda välja kõige sobivama variandi patsiendile. Loomulikult mängib rolli ka patsiendi eelistus.

Järjekord operatsioonile võib olla kuni kaks aastat

Traditsioonilist safenektoomiat (veenilaiendite eemaldamist peatüve eemaldamisega) rahastab haigekassa, ent kõik uuemad meetodid on tasulised. Sellest tulenevalt on ooteajad operatsioonile väga erinevad.

Mõnikord peab lahtist operatsiooni ootama järjekorras kuni kaks aastat. Hea tulemuse saavutamiseks on vaja oma soove ning eelistusi kindlasti arstile rääkida ning koostöös leida optimaalne lahendus.

Peab arvestama ka asjaolu, et paljude meetodite puhul on siiski vaja kuni kaks kuud pärast operatsiooni kompressioonsukki kanda, kellele see variant on vastuvõetamatu, võiks kaaluda näiteks liimioperatsiooni.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.