Jalgade tervis

Viis lihtsat nõuannet jalgade tervise heaks

Foto: Shutterstock

Väsinud ning valutavad või koguni paistes jalad ei ole sugugi haruldus, seda eriti suviste soojade ilmadega. Tutvu viie näpunäitega, kuidas jalad heas toonuses hoida ja ennetada ka veenilaiendeid.

Liigu piisavalt

Hea tervise alustala on liikumine. Kõnni palju, kasuta liftiga sõitmise asemel treppe, telefonikõnede ajal sammu kasvõi ühest toa otsast teise või kõlguta toolil istudes jalgu.

Kui vähegi võimalik, väldi pikka aega järjest istumist ja seismist, sest see võib tekitada jalgade valu ja paistetust.

Ära unusta jalgu värskendada

Kuna päevitamine, pikka aega kestev kuum vann ja saunatamine võivad põhjustada veenide laienemist ja jalgade turset, on mõistlik pikalt kuuma käes viibimist vältida.

Kui seda siiski teinud oled, ära unusta jalgade värskendamist. Hea on jalgu näiteks jaheda dušiga pesta. Samuti võib abi olla apteegi käsimüügis olevatest geelidest, mis leevendavad paistetust, valu ja raskustunnet jalgades.

Tõsta jalad üles

Kui pikutad diivanil või lamad voodis, tõsta vereringe parandamiseks jalad võimalusel ülespoole. Aseta need näiteks diivani seljatoele või seina najale.

Kontorilaua taga istudes võiks aga kasutada väikest jalatuge või -pingikest, millele on hea jalgu toetada.

Tee regulaarselt trenni

Nii nagu tervele organismile, mõjub regulaarne tervisesport hästi ka jalgadele. Eriti hästi mõjuvad venoossele vereringele jooksmine, ujumine, kõndimine, jalgrattasõit, jooga ning võimlemine.

Vähemalt kord päevas võiks teha mõned lihtsaid harjutusi säärelihaste toonuse tõstmiseks (näiteks tõuse seistes varvastele ja seejärel lasku kandadele).

Vajadusel kanna spetsiaalseid sukkasid

Kui aega liikumiseks ja tervisespordiks napib ja veenilaiendite või tromboosi tekkeks on teada pärilik eelsoodumus, tasuks kasutusele võtta spetsiaalsed sukkpüksid või põlvikud, mis toetavad jalgu, hoiavad ära nende tursed ja väsimise ning soodustavad vereringe toimimist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.