Viska heaga jalad seinale: kolm põhjust, miks see tervisele hea on

Kui pikutad diivanil või lamad voodis, tõsta vereringe parandamiseks jalad võimalusel ülespoole.Foto: Shutterstock

Pärast pikka päeva on ju ütlemata mõnus korraks jalad seinale visata ja puhata. Hea uudis on see, et seda tasub tiheminigi teha – jalgade südamest üleval pool hoidmine on tervisele mitmeti kasulik.

Retsept on lihtne: istu või lama ning tõsta jalad südamest kõrgemale. Kui jalgu päris seinale visata ei taha, tõsta need diivani seljatoele või säti lihtsalt sobiv padi jalgade alla. Või miks mitte aeg-ajalt jalad ka kontorilauale visata?

Miks seda teha? Sest istumine või lamamine tõstetud jalgadega võib tervisele kaasa tuua mitmeid eeliseid. Veebilehel Healthline on välja toodud kolm peamist kasutegurit: 

1. Parandab jalgade verevoolu: märksõnaks siin on gravitatsioon. Nimelt istudes või seistes töötab hapnikupuuduses veri gravitatsioonile vastu, et südamesse jõuda. Kui aga tõstad jalad südamest kõrgemale, töötab gravitatsioon sinu kasuks ning aitab parandada verevoolu jalaveenides.

2. Vähendab jalaturseid: nii nagu aitab jalgade kõrgemale tõstmine parandada vere liikumist südamesse, aitab see ka üleliigsetel vedelikel efektiivsemalt ära voolata.

3. Alandab survet: pikaaegne seismine või istumine võib põhjustada vere kogunemist jalaveenidesse. See võib tekitada veenides rõhu tõusu, mis omakorda võib kaasa aidata veenilaiendite tekkele. Jalgade tõstmine aitab survet jäsemetes alandada, lastes kogunenud verel ära voolata. Kui oled mõnda aega seisnud, võib üles tõstetud jalgadega istumine aidata leevendada ka väsinud jalgade survet ja hellust.

Niisiis on jalgade tõstmine hea kodune nipp näiteks veenilaiendite vaevuste leevendamiseks, samuti aitab see leevendada rasedusaegseid jalaturseid ning võib abiks olla ka lümfodeemiga kimpus olijatele. Ja kui tselluliit kulmu kortsu ajab ja nahk paistetab, tasub samuti jalad seinale visata. 

Muidugi ei ole see miski imenipp ja tõsiste vaevuste korral tuleb jalad ikka seinalt maha võtta ja sammud arsti juurde seada. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.