„Ma ei tea…“ Loen silti, esmapilgul ei saa kõigest aru, nagu siltide puhul tavapärane on. Aga paneme siiski pasta kõrvale, sest millestki need sinised täpid siiski seal sees ju on.
Esiteks peaksin vist ära seletama, miks mikroplast hambapastas halb on. Esiteks sellepärast, et ta jõuab läbi torustiku vette, kus kalad ja muud mereelukad seda sisse söövad ja halvemal juhul võib see lõppeda fataalselt. Teiseks aga seepärast, et mikroplasti tükikesi oma igemetesse hõõrudesse, kus on äärmisel õrn nahk, võib sinna tekkida põletik.
Kolmandaks ei tea me täna veel, kuidas mikroplast inimorganismile mõjub, sest pikaajalisi uuringuid pole veel jõutud teha. Küll aga muudab ettevaatlikuks see, et näiteks veel aastake tagasi oli laialt levinud hambapastades koostisaineks triklosaan, mis alles Euroopa Komisjoni keelu järel hakkas hambapastadest (ja ka seepidest!) kaduma.
Kõigile tuttav Colgate Total muutis oma koostist alles 2019. aastal, võttes sealt triklosaani välja. Triklosaaniga seostatakse vähirakkude kasvu ja arenguhäirete teket. Ehk et see on inimestele ohtlik.
Teades seda, on loogiline, et kõiki võõrapäraseid nimesid hambapasta tuubil nähes ei teki nende vastu kohest usaldust. Niisamuti kahtlustas mu poeg pastat mikroplasti sisalduses, sest paljud pastad seda tõesti sisaldavad.
Paar päeva pärast seda, kui „Laseris“ oli eetris lugu mikroplastist, avastasin oma poja koos naabripoisiga kuuri tagant erinevatest toodetest mikroplasti välja sõelumas ja keemiakatseid tegemas. Seda, muide, saab täiesti kodus teha: aseta kohvifilter lehtrisse ning pane väike kogus mikroplasti sisaldavat toodet kohvifiltri põhja. Vala peale kuuma vett ning loputa mikroplast tootest välja.
Levinumate mikroplastide nimekirja leiab Diktori artiklist siit.