Lapse tervis

3000 perearstita last määratakse lõpuks nimistutesse

Foto: Shutterstock

Terviseamet alustas riikliku arstiabi tagamiseks perearstita laste nimistutesse määramist – otsus puudutab umbes 3000 last.

Juunis kirjutasime Tervisegeeniuses, et Eestis on ilma perearstita 21 808 kindlustatud inimest, nende hulgas ka lapsed. Terviseamet märkis suvel, et perearsti nimistusse kuulumine on võimalus, mitte kohustus. Nüüdseks on siiski probleemi lahendamine ette võetud ja “ripakile jäänud” lapsed saavad endale perearsti.

Terviseameti tervishoiukorralduse ja toimepidevuse osakonna juhataja Ragnar Vaiknemetsa kinnitusel on 2017. aastast registreeritud Eestis sündinud lapsed automaatselt ema perearsti nimistusse. „Sellele vaatamata on varasemast perioodist umbes 3000 perearstita last, kellel puudub läbi riikliku süsteemi arstiabi kättesaadavus,“ tõdes ta.

Vaiknemetsa sõnul on terviseametil tervishoiuteenuste korraldamise seadusest tulenevast sättest kohustus määrata perearstita laps nimistusse. „Perearsti teenuse kasutamine on võimalus, mitte kohustus. Riik peab tagama lapsele tasuta arstiabi ja terviseamet soovib, et igal lapsevanemal oleks võimalus abi saamiseks pöörduda lapse perearsti poole,“ lisas ta.

Laps määratakse kas ema või isa perearsti nimistusse, arvestades, et lapse ja vanema elukoht on registreeritud samale aadressile. Nimistusse määramisel juhindub terviseamet patsientide arvust, valides väiksema nimistuga perearsti. Perearst saab lapsevanemaga ühendust juba nimistus oleva lapsevanema kontaktandmete abil.

Igal Eesti kodanikul ja elamisloa alusel Eestis viibival välismaalasel on õigus end perearsti nimistusse registreerida ning kirjaliku avalduse alusel perearsti vahetada. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.