Lapse tervis

Ämmaemandad soovitavad Covid-19 vastu vaktsineerida kõiki rasedaid: mida peaks rasedusaegsest vaktsineerimisest teadma?

Raseduse ja imetamise ajal on Covid-19 vastane vaktsineerimine lubatud.Foto: Shutterstock

Tuginedes senistele uuringutele ja teadmistele ning rahvuvaheliste terviseorganisatsioonide soovitustele, on Eesti ämmaemandate ühingu hinnangul koroonavaktsiinid rasedatele ohutud ja need ei mõjuta rasedust ega loodet.

Rasedusaegne vaktsineerimine Covid-19 vastu tekitab küsimusi, sest rasedad arvati esialgsetest vaktsiiniuuringutest välja ning ainus teave pärines loomkatsete tulemustest. Praegu on ülemaailmselt käimas kliinilised uuringud, et hinnata koroonavaktsiinide mõju rasedatele.

Seni kogunenud andmete analüüsil, mis tugineb üle 200 000 raseda andmetel, ei kaasne vaktsineerimisega olulisi lisariske raseduse kulule ja loote arengule. Vaktsineerimisest tulenev kasu raske haigestumise ära hoidmiseks kaalub üle võimalikud vaktsineerimisest tulenevad riskid. Raseduse ja imetamise ajal on Covid-19 vastane vaktsineerimine lubatud.

Raseduse ajal on soovitav enne igasuguse ravimi tarvitamist nõu pidada oma ämmaemanda või arstiga. Sama soovitus kehtib ka vaktsineerimise kohta. Otsuse rasedusaegse vaktsineerimise kohta saab teha ainult naine ise ja see peab olema tehtud teadlikult. Ämmaemandad austavad naise otsust end raseduse ajal vaktsineerida või sellest loobuda. Vaktsineerimisest keeldumise korral jagatakse naistele soovitusi nakatumisest hoidumiseks teistel viisidel.

Miks kaaluda rasedusaegset vaktsineerimist?

Covid-19 infektsiooni põdemine võib raseduse ajal kulgeda raskelt. Uuringutulemused kinnitavad, et nakatunud rasedad vajavad võrreldes mitterasedatega sagedamini intensiivravi, eriti juhul, kui haigestutakse raseduse III trimestril. Koroona põdemine suurendab enneaegse sünnituse ja teiste rasedustüsistuste esinemise riski. Seetõttu on oluline nakatumist vältida. Vaktsineerimine on efektiivne viis haigestumise vältimiseks. Vaktsiin ei sisalda elus koroonaviirust ega lisaaineid, mis kahjustaksid rasedat naist või loodet. Samuti ei muuda mRNA vaktsiinid DNA-d ega põhjusta geneetilisi muutusi.

Kuidas toimub rasedate vaktsineerimine?

Covid-19 vastane vaktsineerimine toimub rasedate ja mitterasedate puhul samadel alustel: vaktsineerimisotsuse ja vaktsiini valiku kriteeriumiteks on naise vanus ja terviseriskid. Soovitatav on vaktsineerida Covid-19 vastu kõiki rasedaid, aga eriti neid, kellel on suurem risk nakatuda või kelle haiguse kulg võib olla raskem kaasnevate seisundite tõttu (nt ülekaal, diabeet, südame-veresoonkonna haigus). Vaktsiini dooside vaheline aeg on rasedusaegsel vaktsineerimisel sama kui teiste inimeste puhul. Koroonavaktsiini ja teiste vaktsiinide manustamise vaheline ajavahemik peaks olema vähemalt 14 päeva.

Millist vaktsiini eelistada?

Kõige rohkem on hetkel andmeid mRNA vaktsiinide kohta, mistõttu soovitatakse neid eelistada rasedate vaktsineerimisel. Ameerika Ühendriikides on mRNA vaktsiinidega (Pfizer BioNTech, Moderna) Covid-19 vastu vaktsineeritud üle 100 000 raseda ning ei ole leitud, et need ohustaksid ema või loote tervist.

Kõrvalmõjude esinemine

Vaktsineerimise kõrvalmõjusid esineb nii rasedatel kui mitterasedatel, levinumateks on süstekoha valulikkus, väsimus, peavalu, lihas- ja liigesvalu, külmavärinad, palavik. Rasedatel on lubatud valu leevendamiseks ja palaviku alandamiseks kasutada paratsetamooli.

Vaktsineerimine raseduse planeerimise ja imetamise ajal

Rasedust planeerides võib vaktsineerida Covid-19 vastu. Enne vaktsineerimist ei ole vaja teha rasedustesti, sest puudub tõendusmaterjal, et koroonavaktsiinid mõjutaksid viljakust. Vaktsineerimise järgselt ei ole vaja rasestumist edasi lükata. Tuginedes teadmistele, kuidas vaktsiinid organismis toimivad, ei ohusta Covid-19 vaktsiinid imetava ema ja tema lapse tervist. Ka rinnaga toitmise ajal on Covid-19 vastane vaktsineerimine lubatud. Vaktsineerimise järel leidub ema rinnapiimas antikehi, mis võivad anda ka lapsele kaitse nakatumise eest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.