Aju vajab toimimiseks õigeid toitaineid ja vitamiine, seega mõjutab toitumine vaimset heaolu märkimisväärselt. Näiteks vitamiinide saadav kogus toidust sõltub ka toidu valmistamisviisist. Tähelepanu võiks pöörata sellelegi, et töödeldud toidud sisaldavad vitamiine üldjuhul vähem. Laste puhul võib vajalike vitamiinide puudus tekkida näiteks siis, kui süüakse tasakaalustamata ühekülgset toitu.
Laste vitamiinipuuduse põhjuseks võib olla ka väga rasva- või suhkrurikaste toitude söömine, näiteks võivad vitamiinide vajakajäämisele viidata lapse pidev väsimus, mängutuju puudumine, suurem vastuvõtlikkus haigustele, kehv söögiisu, lihaste nõrkus või kahvatu nahk. Seega toetab tasakaalustatud ja mitmekesine toitumine ajutegevust, parandab tuju ning aitab vähendada ärevuse ja depressiooni riski.
Vitamiinidest ja mineraalainetest võiks toidulaud sisaldada näiteks B-grupi vitamiine: B6, B12 ja folaat aitavad reguleerida meeleolu ja energiat. Ülivajalikud oomega-3 rasvhapped, mida leidub näiteks kalas ja pähklites, toetavad aju funktsioone ja võivad samuti aidata vaimse tervise murede korral. Kui oomega-3 rasvhapete omastamine toidust ei ole piisav, siis võiks nimetatud rasvhapet toidulisandina juurde tarvitada.
Vajadusel tuleb tarbida toidulisandeid
Kui stress on kestnud pikemalt, võib kaaluda ka toidulisandite kasutamist. Näiteks mängib stressi ja une puhul olulist rolli magneesium, mis aitab lõõgastuda, reguleerides närvisüsteemi ja vähendades ärevust. Samuti on oluline D-vitamiini juurde tarvitamine sügis-talvisel perioodil, sest see mängib tähtsat rolli kogu organismi ja ka sealjuures vaimse tervise heaolus.
Oluliseks elemendiks laste arengus ja vaimses tervises on ka raud. Rauapuuduse all kannatavatel lastel võib aeglustuda nii vaimne kui füüsiline areng ning samuti võib see vähendada ka tähelepanu ja keskendumise võimet. Siiski tuleks enne rauapreparaadi kasutamist teha vereanalüüsid ja nõu pidada arstiga.
Enne toidulisandite kasutamist tuleks kindlasti konsulteerida tervishoiutöötajaga, et tagada nende sobivus ja ohutus. Näiteks lastele või noortele mõeldud vitamiinid ja mineraalaineid on välja mõeldud ainete õigeid annuseid arvestades. Seega leidub palju preparaate ka juba erinevate elementide kooslusena. Õige preparaadi valimisel tuleb silmas pidada lapse või noore vanust, kas ta oskab tabletti närida või neelata või sobivad hoopis vedelal kujul vitamiinid.