Lapse tervis

Arst annab nõu: kas lapsele tuleb ka kevadel ja suvel D-vitamiini lisaks anda?

Suurematel lastel ja täiskasvanutel soovitatakse Eestis võtta profülaktilises annuses D-vitamiini kõigil kuudel, mille nimetuses on R-täht sees.Foto: Shutterstock

Mis juhtub, kui D-vitamiini on lapse kehas liiga vähe ja mis vanusest alates ei pea kevad-suvisel perioodil lastele päikesevitamiini toidulisandina juurde andma, selgitab perearst Piret Rospu.

„D-vitamiini tähtsaim ülesanne on luude ja hammaste normaalse arengu ja ainevahetuse tagamine. Vähem on teada, et D-vitamiini vajavad ka verehüübimine, südamelihase ja närvisüsteemi töö ning immuunsüsteem,“ loetleb perearst Piret Rospu päikesevitamiini olulisust.

Perarst hoiatab, et D-vitamiini puudus ohustab eeskätt lapsi ja imikuid, sest nemad saavad vajaliku D-vitamiini ainult toiduga ja toidulisanditega. Kestev D-vitamiini puudus põhjustab rahhiiti ehk haigust, mida iseloomustavad luude pehmenemine, kuju muutus, kergesti murdumine ja luuvalud.

„Kui D-vitamiini puudus on alanud juba üsasiseselt, võib hilineda hammaste tulek ja hambaemail võib olla kehva kvaliteediga ning hambad kaariese suhtes vastuvõtlikud,“ hoiatab arst. Lisaks võivad tekkida ärrituvus, kasvupeetus, lihastoonuse langus – tekib iseloomulik punnkõht ja kõnnaku muutus. Suureneda võib ka vastuvõtlikkus nakkushaiguste suhtes. Rasketel juhtudel võivad tekkida krambid. 

„D-vitamiini peab andma imikutele alates teisest elunädalast kuni teise eluaasta lõpuni iga päev 400 ühikut ehk 10 μg päevas. Alates kahe aasta sünnipäevast võib suvekuudel teha pausi ja septembris-oktoobris uuesti alustada,“ selgitab dr Rospu.

Seejuures jagab arst lihtsa nipi, kuidas vitamiinikuid meelde jätta: „„D-vitamiini talveks“ nimetatakse seda perioodi, mil päikesekiirgus pole piisavalt intensiivne, et suudaks nahas käivitada D-vitamiini tootmist. Eestis kestab see periood umbes septembri lõpust mai keskpaigani, seetõttu soovitatakse ka suurematel lastel ja täiskasvanutel võtta profülaktilises annuses D-vitamiini (400 ühikut ehk 10 μg päevas) kõigil kuudel, mille nimetuses on R-täht sees.“ 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.