Miks peab lapsi juba nii noorelt vaktsineerima?
Laste vaktsineerimist alustatakse varakult, kuna mõned haigusetekitajad ründavad ja põhjustavad raskeid haigusvorme just kõige väiksematel. “Mida noorem on laps, seda raskemini ta neid haiguseid põeb, seda raskemad on tüsistused ning seda suurem on ka surma risk. Näiteks läkaköha on hooköha, mis köhimisel süveneb ja mida noorem on laps, seda raskem on tal köhida. Hiljuti oli meil haiglas läkaköhaga väikelaps, kellele pidime ka lisahapnikku andma,” selgitas dr Reet Raukas.
Ka tänapäeval, kui meditsiin on rohkem arenenud, on nendest haigustest siiski raske terveneda. Koos meditsiiniga on ka bakterid ja viirused kavalamaks muutunud. “Me ei saa olla kindlad, et haigus lõpeb positiivselt. Surmaga lõppevaid haigusjuhtumeid on muidugi vähem, aga haigusest võib jääda ka tüsistus või eluaegne terviserike,” ütles dr Kersti Kink.
Kas munaallergiaga last võib vaktsineerida?
Munaallergia ei ole vastunäidustus lapse vaktsineerimiseks. Ajaloos on olnud mitmeid vaktsiine, mida on valmistatud kanamuna embrüo baasil, kuid tänapäeval kasutatakse seda tehnoloogiat vaid kollapalaviku vaktsiinis. “Kui lapsel on munaallergia, siis kollapalaviku vastu vaktsineerimisel tasuks pidada nõu perearstiga. Riiklikus kavas olevate vaktsiinidega vaktsineerides ei ole see vastunäidustuseks,” selgitas dr Kink. Ka teised allergiad, nt tolmulestadele, õietolmule, toidule, putukamürgile või loomadele, ei ole vaktsineerimise vastunäidustuseks, pigem just vastupidi – allergikutel on vaktsineerimisest võita, kuna immuunsüsteemi tugevdamine aitab allergiat alla suruda.
Kas last tohib väikese nohu ja köhaga vaktsineerida või tuleks süst edasi lükata?
Külmetushaigus või haiguse paranemise faas ei ole vastunäidustus vaktsineerimiseks. “Kui on laps on äsja nohuseks jäänud ja täpselt ei tea, kas sellest nohust kujuneb haigus välja, siis on mõistlikum vaktsineerimine pisut edasi lükata. Aga kui haigus on juba tükk aega kestnud ja paranemisfaasis, siis ei ole see vaktsineerimisele vastunäidustuseks,” ütles dr Kink. “Tavaliselt räägime lapsevanemaga läbi ja kui lapsevanem ei soovi last väikese nohu ja köhaga vaktsineerida, siis võib selle ka nädalakese edasi lükata,” lisas dr Tommi Ründal.