Beebi esimene kaka aitab ennustada allergia tekkimise riski

Teadustöö näitab, et tervisliku immuunsüsteemi ja mikrobioota areng võib alata juba enne lapse sündi.Foto: Shutterstock

See võib tunduda ebatavaline koht, kust vastuseid otsida, kuid beebi esimese mähkme sisu võib paljastada palju vastsündinu tulevase tervise kohta.

Ajakirjas Cell Reports Medicine avaldatud Briti Columbia ülikooli (UBC) teadlaste uus uuring näitas, et vastsündinu esimese väljaheite ehk mekooniumi koostis on seotud sellega, kas lapsel tekivad esimese eluaasta jooksul allergiad, kirjutab MedicalXpress.

Üldjuhul kakab beebi esimest korda esimese kahe elupäeva jooksul. Esimest väljaheidet kutsutakse mekooniumiks ja see on tavaliselt tumerohelist tooni väga tihke mass. See koosneb naharakkudest, looteveest ja erinevatest metaboliitidena tuntud molekulidest, mida beebi ema kõhus arengu käigus alla neelas. Mekoonium on sisuliselt nagu ajakapsel, mis näitab kõikvõimalikke molekule, millega imik enne sündi kokku puutus.

Uuringu raames analüüsisid teadlased 100 lapse mekooniumiproove. Nad avastasid, et mida vähem on beebi mekooniumis erinevat tüüpi molekule, seda suurem on oht allergia tekkeks esimese eluaasta jooksul. 

“Meie analüüs näitas, et vastsündinutel, kellel tekkis ühe aasta vanuseks allergiline tundlikkus, oli sündides oluliselt vähem „rikkalikku” mekooniumi, võrreldes nendega, kellel allergilist tundlikkust ei tekkinud,” kommenteeris uuringu kaasautor dr Brett Finlay.

Kuna allergiat põdevatel lastel on suurem risk ka astma tekkeks, aitab uus uuring varakult tuvastada riskirühma kuuluvaid imikuid. Lisaks näitab teadustöö, et tervisliku immuunsüsteemi ja mikrobioota areng võib alata juba enne lapse sündi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.