Lapse tervis

Eestis on valproaadiga ravitud naiste raseduseelne nõustamine puudulik

Valproaadi kasutamist raseduse ajal on seostatud sündinud lastel kaasasündinud väärarendite ja arenguhäirete tekke suurema riskiga võrreldes teiste epilepsiavastaste ravimitega.Foto: Shutterstock

Tartu ülikooli kliinikumi neuroloogide ja ravimiameti spetsialistide koostöös valminud uurimus näitab, et raseduseelne nõustamine epilepsiavastast ravimit valproaat kasutavatel naistel on Eestis puudulik.

Valproaat on laialdaselt kasutatud antiepileptikum, mis toimib enamiku epilepsiavormide puhul. Seejuures tuleb valproaadi määramisel rasestumisvõimelistele naistele järgida raseduse ennetusprogrammi tingimusi.

Rasedus on epilepsiaga naiste ravis keeruline periood – terviseriske emale ja lootele võivad indutseerida nii epilepsiahood kui ka nende vältimiseks kasutatavad ravimid. Valproaadi kasutamist raseduse ajal on seostatud sündinud lastel kaasasündinud väärarendite ja arenguhäirete tekke suurema riskiga võrreldes teiste epilepsiavastaste ravimitega. Nende riskide maandamisel on oluline roll raseduseelsel nõustamisel, et kaaluda ohutuma alternatiivse ravi kasutamist.

Eestis tehtud uurimuse eesmärk oli hinnata, mil määral nõustati valproaadiga ravitud naisi raseduseelselt ning kas ravi valproaadiga raseduse ajal oli õigustatud.

Uuringusse kaasati 2011.–2018. aastal raseduse ajal valproaatravi saanud naised. Nende naiste ambulatoorsete ja statsionaarsete haiguslugude põhjal analüüsiti raseduseelse nõustamise ajalugu ja valproaadi ravi näidustusi.

Uuringu perioodil rasestus valproaatravi ajal 141 naist (kokku 203 rasedust). Nendest naistest 77% kasutasid valproaati epilepsia ja 19% psühhiaatrilisel näidustusel. Raseduseelne nõustamine tuvastati neist 13%-l.

Meditsiinilise dokumentatsiooni põhjal oli valproaatravi õigustatud 23%-l juhtudest, 9%-l oli olemasolev informatsioon ebapiisav ning 68%-l juhtudest oleks valproaadi kasutamine eostamise ja raseduse ajal autorite hinnangul olnud potentsiaalselt välditav.

Uuring näitab, et Eestis on valproaadiga ravitud naistel

raseduseelne nõustamine puudulik. Kahel kolmandikul juhtudest oleks valproaadi kasutamist potentsiaalselt saanud vältida. Teadlikkust valproaadi asjakohasest kasutamisest rasedatel ning raseduseelse nõustamise vajalikkusest tuleks suurendada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.