Enne beebi sündi vaata üle koduapteek

Kui ravivõtete osas on kahtlusi, siis tuleks nõu küsida perearstilt või apteekrilt. Ööpäevaringselt saab abi ka perearsti nõuandeliinilt 1220.Foto: Shutterstock

Enne uue ilmakodaniku sündi tasub üle vaadata kodune apteegiriiul ning varuda sinna vahendid vastsündinu hoolduseks ja levinumateks tervisemuredeks. Ennetavalt tasub ka mõelda, kuidas lapse ootamatu haigestumise korral käituda.

“Erilist hoolt vajab vastsündinu nabahaav, mida kuni täieliku paranemiseni tuleks mitu korda päevas puhastada. Selleks sobib hästi antiseptilise toimega saialilletinktuur,” soovitab Benu Tõrva Keskapteegi proviisori Virge Sokk. Silmade ja vajadusel ka nina puhastamiseks soovitab ta kasutada füsioloogilis lahust. Nohu leevendamiseks võiks kodus olla meresoola lahus, mis aitab limaskesta turset alandada ja sekreeti kergemini ninast välja saada.

Valmistu ootamatuks palavikuks

“Kindlasti võiks kodus olemas olla termomeeter ja palavikuküünlad,” soovitab proviisor ja nendib, et ootamatu palavik tabab tihtipeale just õhtuti, kui apteegid juba suletud. Beebi temperatuuri mõõtmiseks on kõige sobivam infrapuna termomeeter, mis annab tulemuse kiiresti, vaid mõne sekundi jooksul. Ent seepärast on infrapuna termomeetrid ka hinnalt kallimad.

“Kuni kolme kuu vanuseni kasutatakse palaviku alandamiseks ja valu vaigistamiseks küünlaid, mis manustatakse päraku kaudu. Beebi pole võimeline tabletti neelama ja seda ei tohiks lämbumisohu tõttu talle ka anda. Alates kolmandast elukuust saab kasutada ka siirupeid, aga need säilivad avatuna väga lühikest aega,” selgitab Sokk.

“Palavikku ei tohiks alandada kuni see jääb alla 38,5 kraadi. Palavik on organismi kaitsereaktsioon, mis aitab hävitada baktereid ja nõrgestada viirust,” selgitab Sokk. Lisaks juhib ta tähelepanu, et mitmed rahvameditsiinis levinud ravivõtted teevad kasu asemel hoopis kahju. “Palavikus beebi tuleb riietada võimalikult õhukeselt ja ära tuleks võtta ka mähe. Kindlasti ei tohi peale määrida soojendavaid salve, näiteks hanerasva, ega last viinaga üle hõõruda. Kui palavik ei taha alaneda, siis võib last määrida jaheda veega, kuid kindlasti mitte jääkülmaga,” õpetas Sokk.

Seejuures pea ikka ka meeles, et kui vastsündinul tõuseb palavik esimese elukuu jooksul, tuleb temaga otsejoones haiglasse sõita. Alla kolme kuu vanustele imikutele tohib palavikualandajaid anda ainult arsti loal.

Jälgi annuseid ja säilitamistingimusi

Proviisor rõhutab, et ravimite koguseid tuleb hoolikalt jälgida. “Lapse kasvades kogused muutuvad ja seda tuleb alati arvestada. Näiteks kui beebi on palavikus ühe kuu vanuselt ja uuesti viie kuu vanuselt, siis on ravimi annus kindlasti muutunud. Palavikurohu annus sõltub lapse kehakaalust ja seda peaks hoolikalt jälgima nii beebide kui ka suuremate laste puhul,” paneb Sokk vanematele südamele.

Lisaks juhib proviisor tähelepanu ravimite säilitamise tingimistele – enamasti säilitatakse ravimeid toatemperatuuril ja päikesevalguse eest kaitstult, soovitatavalt suletud kapis, mitte köögis aknalaual. Mõnda ravimit, näiteks antibiootikumilahuseid, peab säilitama külmkapis. Apteeker tuletab ka meelde, et ohutuse tagamiseks on väga oluline hoida ravimeid lastele kättesaamatus kohas.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.