Füsioterapeut annab nõu: mida jälgida lapse kehalises arengus ja kuidas arengut toetada?

Ujumisega tutvuse tegemine juba beebieas ja sellega jätkamine läbi kogu lapseea soodustab füüsilist arengut hästi.Foto: Shutterstock

Väikelapse kasvatamine võib osutuda vanematele stressirohkeks ajaks – kas beebi peaks juba keerama, pöörama, roomama… Küsimusi on palju ning muretsemine lapse arengu ja heaolu eest on loomulik osa lapsevanemaks olemises.

Küsimustele vastuseid ning muredele lahendusi ei pea sugugi üksi otsima – lapse arengul silma peal hoidmisel saab abiks võtta erinevad käsiraamatud. Teada tasub ka, et mõningad erinevused laste motoorses arengus on harilikud, kuid kui on kahtlus, et laps kipub arengus maha jääma, tasub kidnalsti küsida nõu spetsialistilt.

Missugused märgid viitavad probleemile?

Qvalitas Arstikeskuse laste füsioterapeut Cristina Lõokene räägib, et tema poole pöördutakse kõige sagedamini beebi või väikelaste puhul kui nad ei pööra, ei rooma, ei istu või ei kõnni teatud ajaks. Lisaks ka juhtudel kui on märgatud lamedaid tallavõlve või kõndi sissepoole pööratud jalgadega.

Võimalikud märgid probleemide ilmnemisest on väikelaste puhul ka tihe kukkumine ja komistamine, suuremate laste puhul aga näiteks erinevus õlgade kõrguses või kui ette kummardamisel on üks kehapool kõrgemal kui teine.

Sellistel juhtudel saab füsioterapeut olla abiks nii lastele kui ka vanematele.

Kõigepealt kogutakse lapsevanematelt infot ja hinnatakse lapse motoorse liikumise võimekust ning vastavalt tulemustele määratakse vajalikud abistamismeetodid.

Lõokene selgitab, et need võivad olla näiteks terapeutilised harjutused, massaaž, vesiteraapia või siis abivahendid nagu näiteks tallatoed. Kui tegemist on keerukamate probleemidega, siis tehakse koostööd ka teiste kogenud spetsialistidega.

“Kindlasti on iga konsultatsiooni osa ka lapse ja vanemate nõustamine,” lisas ta.

Lastega töötamine nõuab aega ja kannatlikkust

Qvalitase füsioterapeudi sõnul peab lastega töötamise juures olema kannatlikkust, paindlikkust ja väga head suhtlemisoskust ja seda nii laste kui ka vanematega.

“Täiskasvanule võib sageli jääda mulje, et terapeut lihtsalt mängib lapsega, kuid mäng peab olema valitud väga arukalt. Kõik harjutused on peidetud mängu sisse,” selgitab Lõokene, et laste puhul toob motivatsiooni ja tagab edu vaid võimalikult mänguline ja põnev teraapia.

Liikumist edendavad hoolega valitud mängud ja mänguasjad

Ta lisab, et terapeudi poole ei pea pöörduma vaid siis, kui kimbutab mõni kindel mure või probleem. Spetsialist saab lapsevanematel aidata leida selgust ka selles, missugused tegevused või mänguasjad on parimad beebi või väikelapse arengu ja liikumise edendamiseks.

Last aktiivsena hoides saab tervislikku arengut kodus ka iseseisvalt toetada ja võimalikke probleeme ennetada.

Lõokene toonitab, et liikumine on lapse motoorse arengu ja luu-lihaskonna puhul kõige aluseks ning seetõttu tuleks lapsega kindlasti igapäevaselt kaks tundi õues viibida  ja julgustada last ka ise olema füüsiliselt aktiivne, õues mängima ja jooksma.

“Kasuks tuleb kindlasti ka ujumisega tutvuse tegemine juba beebieas ja sellega jätkamine läbi kogu lapseea,” annab Lõokene nõu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.