Hambaarst: vaid suu kaudu hingamine rikub lapse hambaid, häirib und ja muudab näo välimust

Hambaarst Mariliis Olenko.Foto: Silver Raidla

Normaalne hingamine toimub nina kaudu. Kui see on mingil põhjusel häiritud ja laps hingab suu kaudu, siis mõjutab see nii lapse und, hambumust ja hambaid, näo välimust kui ka käitumist, räägib Haapsalu hambaarst Mariliis Olenko.

“Lapse, kelle ninahingamine on takistatud, tunneme ära juba kaugelt. Tema suu on enamjaolt avatud, tihti on nähtav ka hammaste vahel paiknev keel. Nägu on pikliku kujuga, ninasõõrmed kitsenenud ning silmaalused sageli tumenenud,” kirjeldab Mariliis Olenko.

Hambaarst räägib, et kui ninahingamise takistusega ehk suu kaudu hingav laps sulgeb suu, siis tekib talle nõrkade suud ümbritsevate lihaste tõttu lõuatsi nahale pingevoldike. Kui nina kaudu hingamine on takistatud ja laps magab suu lahti, on häiritud ka uni ja normaalne päevakava täitmine, sest laps on lihtsalt väsinud. Sagedased on jonnihood ning paha tuju.

“Pidevalt suu kaudu hingamine soodustab ka hambaaukude teket ja suurendab igemehaiguste tekkeriski,” hoiatab Olenko.

“Oluline on, et suulagi on samal ajal ninapõhi ning et keele õige positsioon suletud huultega on ülemiste lõikehammaste taga suulaes. Kui lapse suu on avatud ning keel paikneb esihammaste vahel, ei saa korralikult areneda ka suulagi, sest puudub vajalik surve, mida keel sellele avaldama peaks. Tulemuseks on piklik nägu, kitsas ja kõrge suulagi, hammaste vale asend ning ruumipuudus hambakaares.”

Olenko rõhutab, et tähtis on õigeaegne märkamine. Märkajaks saavad olla kõik lapsega kokkupuutuvad isikud, kes omavad teadmist, et normaalne hingamine toimub nina kaudu ning et igapäevatoimetusi tehes (magades, mängides, televiisorit vaadates) peavad suu ja huuled olema suletud olekus pingevabalt. 

“Kuna hambaarsti juurde jõuavad lapsed esimest korda hiljem kui näiteks perearsti või lastearsti vastuvõtule, on märkamisel kaalukas roll ka nendel. Kui probleemi on märgatud, saab välja selgitada põhjuse ja määrata õigeaegse ravi. Lastel võib selleks olla tihtilugu suurenenud adenoid,” sõnas hambaarst.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.