Kas liiga pikk ekraaniaeg võõrutab lapsed raamatutest?

Väikelastele mõeldud mobiilirakendustes on keeruline eristada harivat sisu meelelahutusest - isegi hariduslikud äpid on sageli täidetud reklaamidega, mis ekraanile hüpates lapse tähelepanu hajutavad.Foto: Shutterstock

Uus uuring näitab, et nii see tõesti on: väikelapsed, kes veetsid regulaarselt aega ekraanide taga, lugesid koos vanematega 3-aastaselt vähem trükitud raamatuid. See omakorda tähendas, et nende laste ekraaniaeg oli 5-aastaselt veelgi pikem.

24. mail ajakirjas Pediatrics avaldatud uuringus võeti luubi alla väikelaste elektroonikaseadmete – sealhulgas tahvelarvutite, nutitelefonide ja telerite – kasutamise seos lugemisharjumusega, vahendab MedicalXpress.

Uuringus leiti, et rohkem ekraaniaega saanud väikelapsed lugesid pärast kolmandat eluaastat raamatuid harvemini ja veetsid omakorda 5-aastaselt rohkem aega ekraanide taga. Iga 10-minutilise igapäevase lugemise vähenemise eest 3-aastaselt kasvas ekraaniaeg 5-aastaselt 25 minutit nädalas.

Tulemused põhinevad enam kui 2400 ema andmetel, kes teatasid oma laste ekraaniajast ja lugemisharjumustest vanuses 2, 3 ja 5. Praegu vaadeldi ainult laste ekraaniaega, mitte sisu või seda, kas vanemad vaatasid ekraane koos nendega. Aga need üksiksasjad on väga olulised. Uuringu autorid tõdevad, et ekraanid ei ole halvad, oluline on lihtsalt, kuidas ja kui palju neid kasutatakse.

Seejuures juhivad nad tähelepanu sellele, et raamatute aeg on väikelaste jaoks kriitilise tähtsusega – see suurendab nende kirjaoskust ja on võimalus vanematega suhtlemiseks. Seega ongi oluline teada, kas elektroonikaseadmed võivad seda tõrjuda.

Lastearstid soovitavad vanematel oma lastele juba sünnist alates iga päev ette lugeda. Ja e-raamatutele võiks ikka eelistada vanamoodsat trükitud raamatut – need on on “staatilised” ning neil puuduvad kellad-viled, mis võivad last hüpnotiseerida või väikese lugeja tähelepanu hajutada.

Mis aga puudutab ekraaniaega, siis lastearstide soovituse kohaselt võiks alla 18 kuu vanune väikelaps ekraani kasutada vaid täiskasvanuga videovestluse pidamiseks. 18. elukuust kuni teise eluaastani võiksid lapsed ekraanidelt vaadata ainult harivat sisu ja sedagi koos täiskasvanuga. Ja 2-5-aastaste igasugune mittehariv ekraaniaeg peaks piirduma päevas ühe tunniga või nädalavahetusel kolme tunniga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.