Lapse tervis

Kuidas väikelapsele õige ravimiannus välja mõõta?

Väikelapsele õige ravimiannuse välja mõõtmiseks tuleb arvestada tema kaalunumbriga.Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Mitmete palavikualandajate pakenditel on soovitatud väikelastele ravimiannused välja mõõta vanuse järgi, samas aga võib näiteks aastane laps kaaluda kaheksa või ka kaksteist kilogrammi.

„Mingil põhjusel on palavikualandajate pakendi infolehtedel antud hästi suvalised soovitused ravimite annustamiseks, mis on pigem ettevaatlikud ja vihase palaviku puhul ka mõnikord täiesti ebaefektiivsed,“ toob Tabasalu perearstikeskuse perearst Piret Rospu välja ja soovitab arvestada hoopis lapse kaalunumbriga. Kilode järgi välja arvutatud ravimikogused on üldjuhul märgatavalt suuremad, kui vanuse järgi pakendil soovitatud kogused.

Palaviku alandamiseks tuleks lapsele anda ibuprofeeni 10 milligrammi kehamassi iga kilogrammi kohta, paratsetamooli aga 15 milligrammi. Seejuures tuleb jälgida ka preparaatide toimeainekogust. Nii näiteks tuleb 12 kilogrammi kaaluvale lapsele anda 40 milligrammist ibuprofeenisiirupit 3 milliliitrit (12 x 10 / 40 = 3), 30 milligrammist paratsetamoolisiirupit aga 6 milliliitrit (12 x 15 / 30 = 6).

“Palavik võetakse lastel alla, kui see on kõrgem kui 38,5 kraadi või ka väiksemaid palavikke, kui need lapse väga loiuks ja õnnetuks muudavad. Kui palavik uuesti ei tõuse ja kuskilt ei valuta, siis pole mingit mõtet rohkem ravimeid lapsele anda ka,“ õpetab Rospu. Perearst tuletab ka meelde, et aspiriini lastel palaviku alandamiseks kasutada ei tohi. Kui vastsündinul tõuseb palavik esimese elukuu jooksul, tuleb temaga otsejoones haiglasse sõita. Alla kolme kuu vanustele imikutele tohib palavikualandajaid anda ainult arsti loal.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.