Lapse tervis

Lapse vaimse tervise murega pöördu esmalt perearsti poole

Perearstidel on head teadmised ja oskused laste vaimse tervise teemadega tegelemiseks.Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Laste vaimse tervise teemadega kehtib sama põhimõte nagu teistegi terviseprobleemide puhul – alustada tuleks perearstist.

Kriisiaeg on teravamalt pilti toonud ka laste ja noorte vaimse tervise mured. Kuna ootejärjekorrad laste psühhiaatri vastuvõtule on pikad, julgustab Eesti psühhiaatrite seltsi juhatuse esimees Anne Kleinberg peresid pöörduma vaimse tervise murega esmalt just oma perearsti poole.

„Perearsti juures saab abi andmise ja uuringutega alustada kiiresti. Tasub julgelt pöörduda, ei ole vaja asjata oodata,“ ütles Kleinberg. Perearstidel on sageli endal väga head teadmised ja oskused laste vaimse tervise teemadega tegelemiseks.

Kleinberg lisas, et eriarstid on alati olemas, et perearstidele vajadusel e-konsultatsiooni käigus lapse tervise osas infot vahendada. Seejärel saab perearst kas ravi ise jätkata või tõsisemate juhtumite puhul lapse edasi laste psühhiaatri vastuvõtule suunata.

Mitmes Eesti perearstikeskuses töötab perearsti kõrval ka vaimse tervise õde, kelle pädevuses on lisaks täiskasvanutele lastegi vaimse tervise muredega tegeleda. Perearsti kõrval töötava vaimse tervise õe väljaõpe on täpselt see, mis toetab vajaliku abi osutamist juba esmatasandil ehk perearsti juures,.

Kui pere pöördub abi saamiseks haigla registratuuri, siis aitab neid sealgi esmalt vaimse tervise õde. Kui laps või noor vajab edasisuunamist, teatud teraapiat või muud ravi, kaasab just vaimse tervise õde vajaliku tervishoiutöötaja.

Niisiis saab esmase ja kõige kiirema abi lapse vaimse tervise murele nii oma perearstilt kui ka vaimse tervise õelt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.