Esmane abi koduapteegist
Kurguvaluga lapsele tuleb anda sagedasti midagi sooja juua, näiteks pärnaõieteed, nurmenukuteed või jõhvika- või sõstrajooke – midagi heamaitselist ja mitte kuumalt. Proviisori soovitusel võiksid koduapteegis olemas olla inhalaator ja naatriumkloriidi 0,9% lahus jaheda auru tegemiseks, valuvaigistid, astelpaju- või saialilleõli spreid ning suurematele laste jaoks kurgu imemistabletid.
„Imemistablette on saadaval heade maitsetega, need võivad sisaldada näiteks ternespiima, astelpajuõli, kummelit, taruvaiku või leedrimarjaekstrakti. Need on saadaval ka pulgakommidena, mis võivad lastele hästi sobida,“ märkis Lehari.
Kui juhtumisi pole käepärast ühtegi ravimit, võib kurku kuristada ka keedusoola lahusega. Selle valmistamiseks tuleb segada pool teelusikat soola klaasi sooja veega. Lisaks on kasulik tube tihti õhutada, et laps saaks kergemini hingata.
Tuntud ja tõhus mesi võib apteekri sõnul olla kurguvalu leevendamisel abimeheks, kuid selle kasutamisel tuleb olla ettevaatlik. „Mesi aitab kurguvalu korral tõesti, kuid seda ei tohi anda alla üheaastastele lastele. Üle kolmeaastased lapsed, kes pole mee suhtes allergilised, võiksid küll võtta paar lusikatäit mett päevas,“ juhendas proviisor.
Tõsised hingamisteede haigused vajavad kiiret tähelepanu
Kurguvalu möödub enamasti koduste ja apteegi käsimüügi vahenditega, kuid eranditeks on kõriturset tekitavad haigusseisundid. Osade ägedate põletike korral võib tekkida eluohtlik õhupuudus ja kõri sulgumine. Väikelastel vanuses 2–6 aastat esineb tihti epiglotiiti ehk kõripealise põletikku. „Epiglotiidi sümptomiteks on tundidega tekkiv kõrge palavik, kähisev hääl, raskendatud hingamine ja süljevoolus. Köha seejuures tavaliselt puudub,“ selgitas Lehari ja toonitas, et selle haiguse korral tuleb kutsuda kiirabi.