Laste silmapõletik: kuidas märgata, ravida ja tüsistusi vältida?

Viiruslikud ja bakteriaalsed silmapõletikud võivad kaasneda teiste haiguste foonil.Foto: Depositphotos

Laste silmapõletik tekib erinevatel põhjustel, alates viiruslikest ja bakteriaalsetest nakkustest kuni allergiliste reaktsioonideni. Silmade punetus, sügelus või rähmasus ei pruugi alati tunduda tõsine, kuid tähelepanuta jäetuna võib põletik kiiresti süveneda. Apteeker selgitab, kuidas põletikku ära tunda, leevendada ja ennetada.

Laste silmapõletik on üks sagedasemaid kaebusi, millega vanemad pöörduvad arsti või apteekri poole. „Kõige sagedamini on põhjuseks viirused, mis levivad piisknakkusena, või bakteriaalsed infektsioonid, mida põhjustavad sageli ka teised haigused nagu nohu, kurgu- või kõrvapõletik,“ selgitas Benu Elva tervisekeskuse proviisor-juhataja Marget Raukas. Ta lisas, et allergilised reaktsioonid on samuti tavaline põhjus, eriti keskkonnas, kus esineb palju tolmu või loomakarvu.

Silmapõletiku reedavad silmavalge punetus, vesisus ja turses laud

Vanemad peaksid silmapõletiku osas valvsad olema ja kindlasti perearstiga konsulteerima, kui lapsel esinevad silmavalge punetus, sügelus või kipitus, silmade vesisus või rähmasus.

Kui laps kaebab valgustundlikkuse, silmavalu, nägemisteravuse muutuse üle või on tegu nähtava silmaümbruse tursega, on tõenäoliselt tegu silmapõletikuga. “Sageli võivad lapsed kurta oma kõnepruugis, et on justkui liiv silmas. See vajab kindlasti täpsemat uurimist. Sümptomid võivad esineda nii ühes kui mõlemas silmas,“ selgitas Raukas.

“Viiruslikud ja bakteriaalsed silmapõletikud võivad kaasneda teiste haiguste foonil nagu kurgu-, kõrva- ja põskkoopapõletikud, mida sageli põhjustavad adeno-ja rinoviirused. Adenoviirus võib tekitada lisaks kõhuvalu ja seedehäireid, mida ravitakse käsimüügiravimitega. Kui rinoviirus tekitab algselt nohu, siis laste puhul võib see süveneda ja põhjustada kõrvapõletikke või alumistes hingamisteedes bronhiiti, mida üldjuhul ravitakse antibiootikumidega. Samaaegse silmapõletiku raviks määratakse arsti poolt silmasalvid- või tilgad, sõltuvalt kas on tegu viirusliku, bakteriaalse või allergilise põhjustajaga,” kirjeldas apteeker.

Ravi algab kodusest ennetusest

Raukas selgitas, et laste silmaprobleemid võivad mõnikord olla nähtavad ja teinekord varjatud. “Kasvava organismi silmi tuleb aegsasti kontrollida. Oluline on probleeme varakult avastada ja ravida, see aitab hilisemaid tüsistusi vältida,” toonitas proviisor.

Konkreetne ravi sõltub põletiku põhjusest. Kui silmaarst määrab silmatilgad või -salvi, tuleb neid kasutada täpselt ettenähtud aja. „Enne silmarohu manustamist tuleb silmad puhastada keedetud ja jahutatud veega, kasutades eraldi puhastuslappi mõlema silma jaoks,“ soovitas Raukas. Samuti on oluline vältida ravikuuri katkestamist, sest poolelijätmine võib viia haiguse kordumiseni.

Kodune hooldus hõlmab ka lapse hügieeni eest hoolitsemist, et vältida nakkuse levikut. Käsi tuleks pesta sageli ning kasutada lapsele eraldi käterätikuid või ühekordseid paberrätikuid. “Silmi ja nägu mustade kätega ei tohi kindlasti hõõruda, seda tasub lapsele aegsasti selgitada. Samas ei tohi ka pisikutega hirmutada, sest see võib hiljem psühholoogiliselt suurt ärevust põhjustada,” rõhutas proviisor. Ta lisas, et kõige parem on silmapõletiku ajal kasutada näo kuivatamiseks ühekordseid salvrätikuid, sest see aitab hoida ära viiruse leviku.

Silmapõletike ennetamiseks soovitas Raukas regulaarset silmade puhastamist füsioloogilise lahuse või keedetud kraaniveega, eriti kui lasteaias või koolis on haiguspuhangud. Kodukeskkonda tasub hoida tolmuvabana, pöörates koristamisel erilist tähelepanu märgkoristusele ja tuulutamisele, see on eriti oluline laste puhul kelle immuunsüsteem on veel välja kujunemata.

Suureks ohuteguriks laste silmapõletike tekkes on laste ekraanide lembus kui seda ei kontrollita. „Ekraaniaja vähendamine on samuti oluline, sest liiga pikk silmade pingutamine võib põhjustada kuivust ja põletiku riski,“ toonitas apteeker. “Kui ekraane pingsalt jälgida, siis ei pilgu silmad piisavalt ning ei saa vajalikku niiskust. Siit edasi tekib silmade väsimine, ülepingutamine ning on soodne keskkond põletike tekkeks.”

Millised sümptomid vihjavad, et aeg on pöörduda arsti poole?

Kui silmade punetus või turse ei leevene kahe kuni kolme päevaga või tekib palavik, tuleks kindlasti pöörduda arsti poole. Raukas rõhutas, et vastsündinutel võivad põletikud olla seotud sünnitusteede kaudu saadud haigustekitajatega, mis nõuavad kiiret arstiabi. „Kui lapse nägemine tundub häiritud, silmad on valgustundlikud või esineb silmaümbruse turse, ei tohi viivitada arsti külastamisega,“ lisas ta.

Silmaarst aitab tuvastada probleemi tõsiduse ning määrab vastava ravimi. “Seni kuni pääseb silmaarsti vastuvõtule, on lubatud lastel kasutada mõningaid käsimüügi silmatilku, mis leevendavad vaevusi, kuid kindlam on lasta lapse silm üle vaadata, et haigustekitaja välistada ja vajadusel see välja ravida,” selgitas Raukas.

Silmapõletik võib mõnikord olla osa suuremast tervisemurest, näiteks allergiast. „Kui lapsel esineb lisaks silmade probleemidele ka nina sügelust, kinnisust või sagedast aevastamist, võib põhjus olla allergiline,“ ütles Raukas. Samuti võivad silmade punetust ja ärritust põhjustada keskkonnategurid, nagu basseini kloor, õhusaaste või võõrkehad silmas.

Silmapõletik ei ole alati tõsine probleem, kuid see vajab tähelepanelikku jälgimist. „Varajane reageerimine ja õige ravi aitavad ennetada tüsistusi ja säilitada lapse silmade tervist,“ sõnas Raukas. Vanemate teadlikkus ja koostöö arstiga on võtmetähtsusega, et tagada lapse heaolu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.