Lapse tervis

Lastearst Piia Jõgi: koroonaviiruse järgselt ohustab lapsi multisüsteemne põletikuline sündroom

Tartu Ülikooli Kliinikumi lastearst Piia Jõgi.Foto: vaktsineeri.ee

Koroonaviirus on endaga kaasa toonud uue haiguse – multisüsteemse põletikulise sündroomi -, mis kimbutab lapsi pärast koroona läbi põdemist. Selle haigusega on Eestis haiglaravi vajanud üle 30 lapse.

Pandeemia algusest on koroonasse haigestunud Eestis ligi 19 000 last vanuses 5-11-aastat. Professor Krista Fischeri analüüs näitab, et kõige rohkem nakatuvadki Eestis hetkel 12-15-aastased vaktsineerimata lapsed, neile järgneb 7-11-aastaste vanusegrupp. Ainuüksi kahe detsembrinädala jooksul sai positiivse koroonatesti 1200 vaktsineerimata last vanuses 7-15. Samas vanuserühmas nakatus 139 last, kes olid saanud kaks vaktsiinidoosi.

Raskelt põevad koroonaviirust eelkõige küll vanemad inimesed, aga on ka juhtumeid, kus lapsed vajavad koroona tõttu haiglaravi. Eestis on detsembri keskpaiga seisuga kokku koroona tõttu haiglasse sattunud 72 last vanuses 5-11-aastat.

Arstiteaduste doktor Piia Jõgi töötab Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinikus ja tal on otsene kokkupuude ka raskelt haigete lastega.

„Meie kliinikus on olnud üks väga raske kuluga koroonaviirusest tingitud kopsupõletik. See laps oli eelnevalt kodus tavaliste viirushaiguste sümptomitega haige umbes ühe nädala, kuid kuna hingamine muutus raskeks, siis toodi ta kiirabi poolt haiglasse. Haiglas vajas ta hingamisaparaadi abi,“ meenutas Jõgi. Õnneks sai see laps siiski terveks.  Paraku on pandeemia ajal üks koroonaviirusega nakatunud laps ka elu kaotanud.

Pärast koroona läbipõdemist kimbutab lapsi uus haigus

COVID-19 on endaga kaasa toonud  multisüsteemse põletiku sündroomi, mis tekib lastel umbes 4-6 nädalat pärast koroonaviiruse põdemist. Selle haigusega on Eestis haiglaravi vajanud üle 30 lapse.

„See on uus haigus, mis on tekkinud koroonaviiruse põdemise tagajärjel,“ selgitas Jõgi. Umbes kuu aega pärast koroonaviiruse põdemist tekib lastel uuesti kõrge palavik, mis allub väga halvasti palavikurohtudele. Kaasneda võivad ka lööve, kõhuvalu ja oksendamine.

Jõgi sõnul on tegemist väga raske haigusega ja umbes pooled haiglasse sattunud lastest vajavad ka intensiivravi. Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinikus on haiglaravi vajanud 8 multisüsteemse põletiku sündroomiga last ja neist kolm on vajanud intensiivravi.

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinikus pole seni COVID-19 tõttu  haiglaravi vajanud mitte ükski vaktsineeritud laps.

„Multisüsteemssesse põletiku sündroomi haigestumist saab vältida vaktsineerimisega,“ ütles Jõgi. Mida rohkem inimesi on vaktsineeritud, seda vähem haigus inimeste seas levib, seda vähem haigestuvad ka lapsed.

Jõgi tuletas kõigile meelde, et laste tervise huvides on kõige olulisem, et lapsevanemad ja vanavanemad oleksid vaktsineeritud ja teinud õigel ajal ka tõhustusdoosi. Lapsed haigestuvad sageli kodus ja vanematel on võimalus seda ohtu vähendada kui nad end vaktsineerivad. „Laste vaktsineerimine on ka üks võimalus, kuidas lapsi kaitsta koroonaviiruse eest,“ ütles Jõgi.

Lapsevanemate vaktsineeritusel on ka natuke kaudsem roll. Jõgi sõnul on nad lastehaiglas näinud kahetsusväärseid juhtumeid, kus vaktsineerimata perekonnas jäävad lapsevanemad haigeks, satuvad ise haiglasse ja nende eelkooliealised lapsed jäävad hooleta, sest vanematel pole raske haiguskulu tõttu lihtsalt võimalik laste eest piisavalt hoolitseda.

Mis on multiüsteemne põletikuline sündroom?

Multisüsteemne põletikuline sündroom ehk MIS-C on raske haigus, mille tekitab koroonaviiruse läbipõdemine. Tavaliselt tekib haigus 2-6 nädalat pärast COVID-19 viirusesse nakatumist ja enamasti haigestuvad lapsed.

Multisüsteemse põletiku sündroomi tunnused võivad olla palavik, lööve, ja kõhuvalu. Põletik võib mõjutada kõiki elundeid, kuid sagedamini haarab põletik südant, kopse, nahka ja seedeorganeid. Tegemist on ohtliku haigusega, mida tuleb  ravida haiglas.

Multisüsteemsesse põletiku sündroomi haigestuvad ka lapsed, kes on koroonaviirust põdenud kergelt või täiesti ilma sümptomiteta, aga koroonaviirusega kokkupuudet näitavad neil verest määratavad koroonaviiruse antikehad.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.