Hammaste tulekust annab enamasti märku muutus lapse käitumises ja olekus. Virge Sokk loteleb, et laps võib olla ärritunud ja viril, tema uni võib muutuda rahutuks, laps klammerdub varasemast rohkem vanema külge ning võib ka söömisest keelduda.
Sagedased märgid on proviisori sõnul ka igemete punetus ja paistetus, suurenenud süljevoolus ning lapse soov närida kõike, mis kätte või hambusse satub. “Peagi lõikuvatest hammastest saab aimu, kui ise puhta näpuga iget katsuda – nii peaks tundma hambakrooni lõikeserva,” õpetas Sokk.
Hammaste tulekuga võivad kaasneda ka mitmed haiguslikud sümptomid: näiteks palavik, nohu, kõhulahtisus ja oksendamine. Sokk toonitab, et kindlasti tuleks silmas pidada, et hammaste tulek ei põhjusta beebile kõrget palavikku.
“Kui lapsel tekib kõrge palavik ja see püsib mitu päeva, siis tuleks konsulteerida perearstiga,” suunab proviisor ja lisab, et palaviku ja kõhulahtisuse korral saab abi apteegis pakutavatest leevendavatest ravimitest.
Valu leevendamiseks paku beebile rohkelt lähedust
Hammaste tulek põhjustab beebile palju ebamugavust ja laps ei suuda kõikide nende tunnetega iseseisvalt toime tulla. “Kui igemed valutavad ja sügelevad, siis see takistab lapsel söömist ja lapse tuju muutub virilaks. Samuti soovib beebi hammaste tuleku perioodil palju lähedust ja tähelepanu,” räägib Sokk.
Ta viitab ka, et apteeki tulevad vanemad enamasti abi küsima valu ja ebamugavustunde leevendamiseks. Apteekrid soovitavad kasutada igemegeele. Neid on erinevate toimetega: sügelust leevendavad, valu leevendavad ja turset alandavad.