Mida teha, et laps ei kardaks hambaarsti külastust?

Kiiresti tegutsedes saab trauma tagajärjel eemaldunud jäävhamba tagasi istutada.Foto: Shutterstock

Hambaarsti külastamistega tasub varakult alustada, kuid kahjuks jõuavad lapsed esimesele hambaarsti külastusele sageli alles siis, kui on tekkinud juba mõni hambamure – enamasti valutav hammas. Unimedi blogis kirjutatakse, et paratamatult hakatakse sellisel juhul hambaarsti külastust seostama millegi negatiivse ehk hambavaluga.

Selleks, et seda ei juhtuks, soovitavad Unimedi spetsialistid hakata hambaarsti juures kontrollis käima juba esimeste hammaste tulekuga. Nii harjub laps hambaarsti juures käima ilma, et hambavalu teda kiusaks ning esimesed külastused on mõeldud pigem tutvumiseks. Hambaarst saab lapsele sõbralikult slegitada, mida hambaarsti juures üldse tehakse, kuidas liigub üles-alla näiteks ravitool ja muud sarnast.

Kindlasti tasuks enne hambaarsti juurde minekut vältida vastupidist efekti loovaid väljendeid nagu ära karda, arst ei tee haiget või ei ole midagi hirmsat.

Lastele tuleks rahulikult selgitada, miks hambaarsti juurde minnakse ning miks üleüldse on vajalik igapäevane korralik hammaste eest hoolitsemine.

Oluline on muidugi leida hambaarst, kes saab väikese patsiendiga rahulikult hakkama. Samuti tasub meeles pidada, et hambamurede ennetamiseks ning tekkivate probleemide kiireks lahendamiseks peaks lapsega hambaarsti juures kontrollis käima vähemalt kaks korda aastas, kui hambaarst ei ole andnud teistsugust soovitust.

Kindlasti tasub hambaarsti juures käia ka hambavalu puudumisel – nõnda saab hambaarst pidevalt jälgida suu seisukorda ja vajadusel sekkuda, et probleem ei muutuks väga suureks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.