Lapse esimese kahe eluaasta jooksul tuleb kordussüst difteeria, teetanuse, läkaköha, poliomüeliidi, B-tüübi hemofiilnakkuse ja B-viirushepatiidi vastu saada veel kolmel korral. Hiljem tehakse vaktsiini difteeria, teetanuse, läkaköha ja lastehalvatuse vastu veel 6-7-aastaselt ning difteeria, teetanuse, läkaköha vaktsiini 15-16-aastaselt. Täiskasvanueas soovitatakse korduvvaktsineerimist difteeria ja teetanuse vastu iga 10 aasta järel.
Leetrite, mumpsi ja punetiste vastu vaktsineeritakse esimest korda 1-aastaselt ning kordussüst tehakse 13-aastastele. Leetrid on ülinakkavad – leetrite haige võib nakatada keskmiselt 12–18 vastuvõtlikku inimest. Punetised on lapseeas ja ka täiskasvanutel üldjuhul kerge kuluga, kuid haiguse tõsidus on seotud just kaasasündinud punetiste sündroomiga.
Punetiste põdemine raseduse esimesel kolmandikul võib 90% tõenäosusega põhjustada pimeda, kurdi, südamerikkega või vaimse arengupeetusega lapse sünni. Selleks, et ennetada punetiste, leetrite ja mumpsi haigestumist ning nende tingitud ohtlikke tüsistusi on vaja alustada vaktsineerimisega juba väikelapseeas.
Kooli minnes suureneb nakkushaigustesse haigestumise risk
“Kooli minnes puutub laps kokku uute eakaaslastega ja suureneb oht nakatuda – seepärast on eriti oluline ka korduv vaktsineerimine, mis tagab väikelapsena saadud kaitse püsimise,” selgitas dr Ründal. Kooliõed uuendavad 13-aastaste õpilaste kaitset leetrite, mumpsi ja punetiste vastu ning veidi vanemad õppurid, 15-16-aastased noorukid saavad koolis difteeria-teetanuse ja läkaköha vastase liitvaktsiini.
Kooliõed vaktsineerivad ka 12-14-aastaseid tütarlapsi ja noormehi HPV viiruse vastu, mis aitab ennetada mitmeid pea-, kaela- ja genitaalpiirkonna vähijuhte ja vähieelseid seisundeid. Õigeaegne vaktsineerimine hoiab ära kuni 90% HPV põhjustatud vähkidest ja annab haiguse vastu pikaajalise kaitse.
“Skandinaavia riikide näitel näeme juba praegu kui efektiivne on HPV vaktsiin – HPV kandlus on märgatavalt vähenenud ja vähki esineb harvemini,” sõnas Ründal. Juhul kui laps HPV vastast vaktsiini kooliajal ei saanud, siis võib ta vaktsiinisüsti saamiseks pöörduda perearsti poole, kus on HPV vastane vaktsineerimine 19 aastaseks saamiseni tasuta. Koolis tehtud vaktsineerimisele eelneb alati vanema kirjaliku nõusoleku küsimine.