Lapse tervis

Perearstide ja apteekrite soovitused: kuidas lastel palavikku alandada ja valu ravida?

Foto: Shutterstock

Ravimiamet, proviisorapteekide liit ja perearstide selts koostasid soovitused lastel palaviku alandamiseks ja valu raviks olukorras, kus ibuprofeeni või paratsetamooli siirupeid ei ole võimalik kasutada.

Laste üldises ravis on olulisel kohal piisav vedeliku tarbimine. Teoreetiliselt piisab 10 kilogrammi kaaluvale lapsele 1000 milliliitrit ööpäevas (sealhulgas toidu sees olev vedelik). 20 kilogrammi kaaluvale lapsele loetakse piisavaks 1500 milliliitrit.

Olulised on ka kerge toit energiavaru taastamiseks. Lisaks peab laps saama puhata ja vältida tuleb ülemäärast kehalist aktiivsust.

Nakkusega seotud kuni 38,5-kraadine palavik iseenesest alandamist ei vaja, aga kui lapsel on teisi infektsioonist tingitud sümptomeid, nagu lihasevalud, peavalu, iiveldus, valud, halb enesetunne või märkimisväärne väsimus, võib palavikualandajaid kasutada.

Aspiriini (atsetüülsalitsüülhapet) ei tohi laste puhul palavikualandajana kasutada, sest selle tarvitamine on seotud maksa- ja ajukahjustuse (Reye´sündroomi) riskiga. Alla kolme kuu vanuse imiku puhul tuleb palaviku leevendamiseks alati pidada nõu arstiga, kes määrab lapsele sobivaima ravi.

Paratsetamooliga palaviku leevendamine üle 3 kuu vanusel lapsel

Paratsetamooli ühekordne annus on 10-15 mg/kg, maksimaalne lubatud koguannus ööpäevas on 60 mg/kg kohta.

Hetkel ei pruugi tarneraskuste tõttu olla saada väikelastele mõeldud siirupeid, kuid sobivaks alternatiiviks on paratsetamooli sisaldavad rektaalsuposiidid (pärakuküünlad). Paratsetamooli suposiite on erinevates annustes (80 mg, 125 mg, 250 mg, kuid neid ei pruugi olla). Manustada tuleb terve suposiit – seda ei tohi poolitada ega purustada.

5 kg kuni 15 kg kaaluvatele lastele võib paratsetamooli anda iga kuue tunni järel:

15 kg kuni 25 kg kaaluvatele lastele võib paratsetamooli anda 4-6 tunni järel:

Apteekides on saadaval 250 mg paratsetamooli tabletid (nt Paramax Junior), vajadusel võib kasutada ka 500 mg tablette, millel on poolitusjoon ning mille saab võrdseteks annusteks jagada (Paramax, Paracetamol Grindeks). Täpset soovitust küsi apteegist.

Lastel, kes suudavad tabletti neelata, on piisava kehakaalu korral võimalik kasutada ka tabletivormis paratsetamooli.

Ibuprofeeniga palaviku leevendamine üle 3 kuu vanusel lapsel

Ibuprofeeni ühekordne annus on 7-10 mg/kg kohta, mida võib korrata 6-8 tunni järel. Maksimaalne lubatud koguannus ööpäevas 30 mg/kg kohta.

Tablett tuleks poolitada sõrmede vahel mööda poolitusjoont võimalikult täpselt. Kuna ibuprofeeni näol ei ole tegu väikese terapeutilise vahemikuga ravimiga, siis liigset hirmu tundma ei peaks kui tablett ideaalselt ei poolitu. Vajadusel võib vahetult enne manustamist tableti omakorda lusikaga tassis peenestada ning lisada väikesele kogusele (5-10 ml) mahlale või muule magusale vedelikule, et lapsel neelamist lihtsustada. Magusa toiduaine lisamine on vajalik ravimi kibeda maitse maskeerimiseks.

Erijuhud: apteegis valmistatud ravim

Väikelastel, kellele pole võimalik kasutada ühtegi eelnevalt mainitud ravimit, on perearstil võimalik välja kirjutada ekstemporaalne ravim 50 mg ja 150 mg ibuprofeeni annustamiseks. See tähendab, et arst kirjutab palavikku langetavale ravimile retsepti ning apteegis valmistatakse lapsele sobivas annuses pulbrid. Pulbritega antakse kaasa ka korrektne suukaudne manustamisjuhis.

Ravimi väljakirjutamisel peaks arst panema kirja ühekordse annuse suuruse ja päevase annustamise skeemi, näiteks: Rp: 50 mg ibuprofeeni pulbrit 3 korda ööpäevas.

Apteeker valmistab pulbri kas 200 või 400 mg ibuprofeeni tablettidest ja pakendab. Kuna tekkiva pulbri kogus on piisavalt suur, siis ei ole vajadust lisada täiendavaid abiaineid. Pulber on ebameeldiva kibeda maitsega, seega tuleks lapsele seda manustada koos vähese koguse mahla või muu magusa vedeliku või toiduga. Pulber kalla lusikale või topsi, lisa maitse muutmiseks vedelik ja sega. Manusta korraga.

Tasub teada!

Palavikku alandavate ravimite kasutamise puhul on oluline alati juhinduda lapse kehakaalust – väikelastel võib vanusest sõltumata olla väga erinev kehakaal ning sageli tuleb seetõttu ette ravimi alaannustamist. Apteekrile tuleks alati öelda lapse tegelik kehakaal – nii saab apteeker soovitada lapsele sobivaima ravimvormi.

Kui ravimit on vaja võtta kauem kui kolm päeva või kui sümptomid ägenevad, tuleb konsulteerida arstiga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.