Rotaviiruse ravi puhul on kõige olulisem taastada oksendamise ning kõhulahtisusega kaotatud soolad ja vedelik ning puhata. Vedelikukao asendamiseks sobivad hästi gaseerimata mineraalveed, apteegis müüdavad rehüdratsioonilahused ning kofeiinita spordijoogid.
Rehüdratsioonilahused sisaldavad soolasid nagu naatriumi ja kaaliumit ning ka glükoosi, mis annab kurnatud organismile energiat. Vedelikku peaks tarbima väikeste lonksudena, sest suured vedelikukogused ühe korraga võivad magu uuesti ärritada ning oksendamist esile kutsuda. Imikud võiksid jätkata rinnapiima joomist.
Väikelastel on parim moodus palavikku langetada paratsetamooli rektaalsete küünaldega, sest iiveldus ja oksendamine võib suukaudse ravimi manustamist segada.
Kui oksendamine on lõppenud, siis võib proovida süüa väikeses koguses tahket toitu. Süüa võiks siis, kui haigestunu on selleks valmis. Kindlasti ei peaks last sööma sundima. Hästi sobivad kergemad toidud nagu jogurt, röstsai, banaan, õunapüree, kreekerid ja kanapuljong.
Kuidas viirusest hoiduda?
Rotaviirust saab kõige paremini ennetada hoolika kätepesuga. Väikelapsi vaktsineeritakse riiklikku immuniseerimiskavasse kuuluva rotaviiruse vastase vaktsiiniga. Rotaviirusnakkuse vastane vaktsineerimine aitab vältida väikelastel rotaviirusnakkuse poolt põhjustatud mao- ja peensoolepõletikku, haiglaravi vajadust ning surmajuhte.
Toidu valmistamisel ja söömisel tuleb hoolikalt kinni pidada hügieeninõuetest. Puu- ja köögivilju tuleks hoolikalt pesta ning enne toidu valmistamist ning söömist on oluline põhjalik kätepesu. Korrektne kätepesu on tähtsal kohal ka lapse mähkmete vahetamise järgselt.