Lapse tervis

Silmaarsti meeldetuletus: kõik lapsed peavad kolmeselt käima nägemiskontrollis

Lapse esimeseks nägemiskontrolliks tuleb pöörduda perearsti poole, kes teeb esmase läbivaatuse ja otsustab, kas laps on vaja edasi suunata silmaarstile.Foto: Shutterstock

Ida-Tallinna Keskhaigla oftalmoloog-juhtivarst dr Kadi Palumaa selgitab, miks peavad kõik väikelapsed käima kolmeselt nägemiskontrollis ja jagab nippe, kuidas kaitsta lapse silmi ekraanide eest.

Mis vanuses peaks olema väikelapse esimene nägemiskontroll?

Lapse esimene silmakontroll peab olema 3-aastaselt. Kõigepealt peaks pöörduma oma perearsti poole, kes teeb esmase läbivaatuse ja otsustab, kas laps on vaja edasi suunata silmarstile. Kontrollis peavad käima kõik lapsed! Ka need, kellel lapsevanemad ega perearst mingit probleemi ei näe. Niiviisi leitakse üles lapsed, kellel on vaja prille ja kes ise ei kurda. Laps ise ju ei tea, et ta peaks paremini nägema. Õigeaegselt nägemisprobleeme avastades saab pakkuda adekvaatset ravi, nagu prillide kirjutamine või amblüoopia ehk laisa silma ravi. 

Kui levinud on väikelastel kaugnägevus, kui levinud lühinägevus?

Lapsed on tavaliselt rohkem kaugnägevusega, see tähendab, et neil on pluss refraktsioon. Ja see on täiesti normaalne. Koolieaks läheb pluss väiksemaks ja paljud lapsed näevad siis kaugele hästi. Kuid on ka lapsi, kes vajavad kaugele vaatamiseks plussprille. Nemad leitaksegi üles tavakontrolli käigus. Kui lapsevanematel või pere teistel lastel on olnud prille või näiteks laiska silma, siis peab kindlasti kõiki pere lapsi selles suhtes kontrollima. Lühinäegevus tekib lastel tavaliselt koolieas. See tähendab, et laps ei näe hästi kaugele ja hakkab silmi kissitama. Selleks kirjutab arst välja miinusprillid.

Kuidas nutiseadmed väikelaste nägemist mõjutavad?

Mida hiljem laps nutiseadmeid kasutama hakkab, seda parem. Tavaliselt hoitakse neid silmale väga lähedal, seetõttu peab silmalääts pingutama, et teravalt näha. Liigne lähitöö võib aga soodustada lühinägevuse arengut.

Väga oluline on silmi regulaarselt puhata. Selleks sobib hästi rakendada 2/20/20 reeglit. See tähendab seda, et laps peab vähemalt kaks tundi päevas viibima õues loomuliku valguse käes ning pärast 20-minutilist lähitööd peab ta vaatama 20 sekundi vältel kaugusesse, et silmi puhata.

Ja koolilastele hästi sobiv reegel: kaks tundi ekraani ja sama kaua ka õues viibimist. Seda seetõttu, et loomulik valgus omab kaitsvat toimet lühinägevuse tekkele. Needki lapsed, kes loevad palju, kuid on ka piisavalt kaua õues loomuliku valguse käes, on kaitstud lühinägevuse tekke ja progresseerumise eest. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.