Unusta hapukoor ja pantenool: kuidas lapse päikesepõletust ravida ja leevendada?

Kui põletuskoht muutub sügelevaks ja nahk hakkab maha koorduma, võib anda allergiarohtusid.Foto: Depositphotos

Mida kauem päikese käes viibida ja mida tugevam on päevane UV-indeks, seda suurem on oht päikesepõletus saada. Kuigi esmaseid päikesepõletuse nähtusid – õrnalt roosakas nahk – näeb kiiremini, siis enamik päikesest tingitud põletusnähtusid ilmnevad tavaliselt 6-12 tunni pärast ning suurim ebamugavustunne tekib esimese 24 tunni jooksul.

Tekst: Apotheka proviisor Annika Toobal

Päikesepõletus on oma olemuselt nagu põletus ikka, ainult selle erinevusega, et selle põhjustajaks on liigne kokkupuude ultravioletkiirgusega. Nagu teisedki põletused, jätab päikesepõletus naha punaseks, soojaks ja valulikuks – tekib põletikureaktsioon, nagu siis, kui puudutada kuuma pinda. Rasketel juhtudel võib see põhjustada villide teket, palavikku, külmavärinaid, peavalu ja üldist haigustunnet.

Kui lapsed saavad päikesepõletuse, tunnevad nad tavaliselt valu ja kuumatunnet. Tavaliselt süveneb see tundide jooksul. Kuna päike on nahka kuivatanud, hakkab see sügelema ja kiskuma. Päikesepõletatud nahk hakkab kooruma umbes nädal pärast päikesepõletust. Tuleks hoiduda naha sügamisest, sest päikesepõletuse all olev nahk on infektsiooniohtlik.

Päikesepõletuse puhul kõige levinumad esimese astme põletused. Selle puhul on nahk punakas ja valulik, aga nahal ei ole villikesi. Palju tõsisem on teise astme põletus – moodustuvad ka villid või haavandid.

Kuidas päikesepõletust leevendada?

Tee lapsele jahedat (mitte külma) vanni või aseta nahale õrnalt jahedaid niiskeid kompresse, et leevendada valu ja kuumust. Ära kasuta naha jahutamiseks viinakompressi! Jahutamiseks sobivad ka spetsiaalsed esmaabigeelid ehk põletusevastased geelid, mis jahutavad nahka, vähendavad valu ja turset. Päikesepõletatud piirkondadele võib kanda ka niisutavat geeli aaloe veraga. Proovi vältida lõhnaainetega tooteid, mis võivad põhjustada ärritust.

Pea meeles, et esmaabiks ei sobi pantenool, õli, vaseliin, beebiõli, rasvased kreemid, hapukoor ja muud vahendid, mis takistavad kuumuse alanemist ja seetõttu pigem soodustavad nahakahjustuse süvenemist.

Lapsevanema suvine meelespea

  • Hoia last päikese eest, kuni päikesepõletus on paranenud.
  • Valu leevendamiseks võid anda paratsetamooli (kasutades vastavalt lapse vanusele ja kaalule sobivat annust).
  • Kui põletuskoht muutub sügelevaks ja nahk hakkab maha koorduma, võib anda allergiarohtusid.
  • Paranemise perioodil on soovitatav nahka igapäevaselt kreemitada. Selleks võib apteegist küsida suure niiskusesisaldusega kreemi, mis sobib kasutamiseks ka lastel.
  • 3.-5. päeval sobivad juba ka natuke rasvasemad kreemid ja võib üle minna tavapärasele nahahooldusele. Dekspantenooli sisaldavad kreemid soodustab naha paranemist ja taastumist pärast päikesepõletust ja väikeseid põletusi. Paranemise soodustamiseks võib kreemi kanda nahale üks või vajadusel rohkem kordi päevas.

Tugevat päikesepõletust tuleb käsitleda nagu iga teist tõsist põletust; kui see on väga ulatuslik, on mõnikord vajalik haiglaravi. Lisaks võivad villid infitseeruda, vajades ravi antibiootikumidega. Kui lapsel on pärast päikesepõletuse saamist palavik või külmavärinad, peavalu, segasus või nõrkustunne, kui näed dehüdratsiooni märke (suurenenud janu, vähem pissi või suukuivus), võta kohe ühendust oma perearstiga või vii laps lähimasse kiirabiasutusse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.