Uuring selgitab: kas võrreldes originaalvariandiga ründab SARS-CoV-2 Briti variant lapsi agressiivsemalt?

Foto: Shutterstock

Näib, et Ühendkuningriigi SARS-CoV-2 variant nakatab lapsi umbes sama efektiivselt nagu viiruse originaalvariant, kirjutad perearst Piret Rospu meditsiiniportaalis Med24.

SARS-CoV-2 uued variandid tekitavad huvi ja ärevust üle kogu maailma. Euroopas ja ka Eestis on laialdase leviku ja domineeriva rolli saavutanud sügisel Ühendkuningriigis esile kerkinud B.1.1.7 variant. Meedia on raporteerinud ka, et uue variandi levikuga koos on rohkem lapsi COVID-19 tõttu haiglasse sattunud, aga kas uus variant ründabki lapsi agressiivsemalt või on laste hospitaliseerimine sagedasem lihtsalt seoses viiruse ulatuslikuma levikuga?

Uuringus võrreldi COVID-19 tõttu King’s College Hospitali hospitaliseeritud lapsi 2020. aasta kevadest ja 2020/2021 aastavahetuse ümbruse perioodist. Kevadel hospitaliseeriti kolme kuuga 20 last, samas aastavahetuse kahe ja poole kuuga 60 last. Samal perioodil suurenes ka täiskasvanud patsientide COVID-19 tõttu hospitaliseerimine samasse haiglasse umbes kolmandiku võrra.

Ei leitud, et kevadel ja talvel hospitaliseeritud lapsed oleksid omavahel erinenud vanuselise jaotuse, kaasuvate haiguste, rassilise kuuluvuse või sotsiaalmajandusliku tausta osas. Hapnikravi ja kopsude kunstliku ventilatsiooni vajadus oli haruldane mõlemas kohordis, kusjuures neid sekkumisi vajavate laste osakaal oli väiksem talvel hospitaliseeritud laste seas.

Seega näib, et Ühendkuningriigi SARS-CoV-2 variant nakatab lapsi umbes sama efektiivselt nagu viiruse originaalvariant, samuti ei tekita uus variant lastel oluliselt raskemat haigust. Laste sagedasem hospitaliseerimine on seotud viiruse intensiivsema levikuga elanikkonnas.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.