Vaktsineerimiskava olulisusest: Eestis oli viimane lastehalvatuse juhtum 61 aastat tagasi

Poliomüeliidist on ohustatud vaktsineerimata inimesed, mistõttu on väga oluline lapsi vaktsineerida.Foto: Shutterstock

Täna, 24. oktoobril on ülemaailmne poliomüeliidi ehk lastehalvatustõve teadlikkuse päev. Selle foonil tuletab terviseamet meelde, et maailmast ei ole lastehalvatus kuhugi kadunud, mistõttu on vaktsineerimine jätkuvalt oluline.

Poliomüeliit ehk lastehalvatustõbi on viiruslik nakkushaigus, mis väljendub lihaste halvatusena. Eestis oli viimane lastehalvatuse juhtum 1961. aastal ja haiguse vastu hakati vaktsineerima 1958. aastal. Eestis vaktsineeritakse siiani – see on osa riiklikust immuniseerimiskavast.

Haigusest on ohustatud vaktsineerimata inimesed, mistõttu on väga oluline lapsi vaktsineerida. Vaktsineerimiskuur koosneb esmasest vaktsineerimiskuurist ja kahest revaktsineerimisest. Viimane revaktsineerimine tehakse 6-7-aastastele lastele.

2021. aastal oli 2-aastaste laste hõlmatus poliomüeliidi (esmase vaktsineerimiskuuri) vaktsineerimisega Eestis 89,5%.

Kuna lastehalvatus ei ole maailmast kuhugi kadunud, siis näiteks endeemilise levikuga piirkondadesse reisides võib end täiendavalt vaktsineerida – sellised riigid on näiteks Afganistan ja Pakistan. Täiendava vaktsineerimise osas soovitame kindlasti konsulteerida oma arstiga.

Nakatumine toimub inimeselt inimesele peamiselt saastunud toidu, vee ja esemete või hingamisteede kaudu. Viirus levib ülemiste hingamisteede sekreedi ja roojaga. Terviseamet seirab polioviiruseid keskkonnas pidevalt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.