Lapse tervis

Veel üks uuring tõendab, et rasedate vaktsineerimine annab vastsündinule kaitsvad antikehad

Rasedate COVID-19 vastane vaktsineerimine võib kaitsta ka vastsündinuid.Foto: Shutterstock

Naised, kes on raseduse ajal COVID-19 vastu vaktsineeritud, annavad antikehad transplatsentaarselt edasi ka lootele, mis võib vastsündinut haigestumise eest kaitsta. Nabaväädivere uuring andis täiendavaid tõendeid sellest, et rasedate vaktsineerimine annab ka vastsündinule kaitsvad antikehad.

Tartu Ülikooli veebileht “Tõenduspõhine info COVID-19 kohta” vahendab New Yorgi Ülikooli Langone Health meditsiinikeskuse teadlaste uuringut.

Nabaväädivere uuring hõlmas rasedaid, kes olid saanud vähemalt ühe annuse mRNA COVID-19-vaktsiini (Pfizer/BioNTech või Moderna). Kõigi vastsündinute nabaväädiveres leiti kõrges tiitris SARS-CoV-2 ogavalgu vastaseid antikehi.

Erinevalt varsemastest sarnastest uuringutest otsiti ka nukleokapsiidi vastaseid antikehi, mis viidanuks eelnevale COVID-19-nakkusele, neid aga ei leitud. Uurijad järeldasid, et leitud ogavalgu antikehad tulenesid vaktsineerimisest.

Kui tugeva ja kestva kaitse vastsündinud neist antikehadest saavad, ei ole teada, kuid vähemalt noenataalses perioodis peaks neist abi olema. See on eriti oluline seetõttu, et pärast väljakirjutamist võivad imikud kokku puutuda vaktsineerimata pereliikmete või hooldajatega, näiteks õdede-vendadega, kes on alla vaktsineerimise vanusepiiri.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.