Antibiootikumide tarvitamine jõudis pandeemia-eelsele tasemele

Eestis on antibiootikumide tarvitamine võrreldes teiste Euroopa riikidega pigem tagasihoidlik.Foto: Shutterstock

Antibiootikumide kasutamine Eestis on läbi aastate püsinud üsna stabiilsena, ent viimase aja andmed näitavad selgeid koroonapandeemia mõjutusi. Kui pandeemia ajal vähenes märgatavalt antibiootikumide tarvitamine, siis praeguseks on see taas tõusnud pandeemia-eelsele tasemele.

Sotsiaalne distantseerumine ja teised viiruse levikut vähendavad meetmed pidurdasid ka muude nakkushaiguste levikut. Seda tõestab antibiootikumide kasutamise märkimisväärne vähenemine, mis algas 2020. aasta II kvartalis 34%-lise langusega, võrreldes 2019. aasta II kvartaliga.

Trend jätkus kuni 2021. aasta I kvartalini (k.a.), pärast seda on antibiootikumide tarvitamine tasapisi tõusnud ning eelmise aasta viimases kvartalis jõudis see taas pandeemia-eelsele tasemele.

Üldjuhul kasutatakse antibiootikume I ja IV kvartalis rohkem kui II ja III kvartalis, ent erinevust võis näha 2021. aastal, mil antibiootikumide tarvitamine I kvartalis oli erakordselt madal – 37% vähem kui 2020. aasta I kvartalis.

Pandeemia mõjud avaldusid ka laiemalt – Euroopa Liidu riikides vähenes antibiootikumide ambulatoorne kasutamine 2020. aastal pea viiendiku võrra (18%), Eestis 14%.

Eestis on antibiootikumide tarvitamine võrreldes teiste Euroopa riikidega pigem tagasihoidlik. Kõige enam kasutatud antibakteriaalsed ained on amoksitsilliin+klavulaanhape, doksütsükliin, amoksitsilliin, klaritromütsiin, ja tsefuroksiim.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.