Euroopa Ravimiameti inimravimite komitee (CHMP) võttis hindamisel arvesse kõiki olemasolevaid andmeid, sealhulgas 1. septembril heaks kiidetud BA.1 vaktsiinivariandi andmeid.
CHMP tugines oma arvamuses eelkõige BA.1 tüvespetsiifilise vaktsiini kliinilistele andmetele, kuna ka uus BA.4-5 tüvespetsiifiline vaktsiin on sarnase koostisega, kuigi need toimivad viiruse erinevatele alamvariantidele.
Kliinilised uuringud BA.1 vaktsiiniga näitasid, et vaktsiin tekitas immuunvastuse BA.1 alamvariandi vastu tõhusamalt kui Comirnaty ja oli algse omikrontüve vastu sama tõhus kui esialgne Comirnaty. Kõrvaltoimed olid võrreldavad esialgse vaktsiiniga. Seda toetasid ka andmed uuritavate vaktsiinide kohta, mis olid suunatud teistele variantidele ning mis on samuti näidanud sarnaseid ohutusprofiile ja prognoositavaid immuunvastuseid nende sihtmärgiks olevate tüvede vastu.
CHMP hindas ka vaktsiini kvaliteeti ja tootmisandmeid ning leidis, et need vastavad nõuetele. Lisaks toetasid otsust immunogeensusandmed laboratoorsetest uuringutest, mis näitasid, et BA.4-5 vaktsiin kutsub esile adekvaatse immuunvastuse.
Kliinilised uuringud Comirnaty Original/Omicron BA.4-5 vaktsiiniga jätkuvad. CHMP soovitused peab kinnitama Euroopa Komisjon.
Kuidas uus tüvespetsiifiline vaktsiini toimib?
Kohandatud vaktsiin töötab samal viisil kui algne vaktsiin, valmistades keha ette kaitsma end COVID-19 vastu. Vaktsiin sisaldab molekuli nimega mRNA, kus on juhised algse SARS-CoV-2 ja omikrontüve alamvariantide BA.4 ja BA.5 ogavalkude tegemiseks.