Ravimid

Euroopa Ravimiamet soovitab kahe koroonavaktsiini näidustust laiendada ka alla aastastele lastele

Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Euroopa ravimiameti inimravimite komitee (CHMP) andis soovituse laiendada Pfizeri ja Moderna SARS-CoV-2 originaaltüve sisaldavate vaktsiinide näidustust lastele vanuses alates kuus kuud.

Pfizeri vaktsiini Comirnaty soovitatakse lubada lastele vanuses kuus kuud kuni neli aastat ning Moderna vaktsiini Spikevaxi lastele vanuses kuus kuud kuni viis aastat. Hetkel on Comirnaty näidustatud alates viie aasta ning Spikevax alates kuue aasta vanustele patsientidele.

Võrreldes juba heakskiidetud vanusegruppidele mõeldud annustega on nooremates vanusegruppides mõlema vaktsiini annus väiksem – esmane vaktsineerimisskeem koosneb Comirnaty puhul kolmest annusest (iga annus 3 mikrogrammi) ning Spikevaxi puhul kahest annusest (iga annus 25 mikrogrammi).

Mõlema vaktsiini puhul näidati põhiuuringus, et immuunvastus väiksema annuse suhtes oli võrreldav sellega, mida täheldati suurema annuse puhul vanemas vanuserühmas. Põhiuuringutes hinnati vaktsiinide poolt esile kutsutud immuunvastust, mõõtes SARS-CoV-2 vastaste antikehade taset.

Mõlema vaktsiini kõige sagedamad kõrvaltoimed lastel vanuses 6 kuud kuni 4 või 5 aastat olid võrreldavad vanemates vanuserühmades esinevate kõrvaltoimetega. Comirnatyt saanud 6-23 kuu vanustel lastel olid tavalisteks kõrvalnähtudeks ärrituvus, unisus, isutus, lööve ja hellus süstekohas. Spikevaxi saanud 6-36 kuu vanustel lastel olid sagedasteks kõrvalnähtudeks ärrituvus, nutmine, isutus ja unisus. Mõlema vaktsiini puhul olid need nähud tavaliselt kerged või mõõdukad ja taandusid mõne päeva jooksul pärast vaktsineerimist.

Seetõttu otsustas CHMP, et Comirnatyst ja Spikevaxist saadavad võimalikud kasud nendes vanusegruppides ületavad võimalikke riske. CHMP soovitused saadetakse edasi Euroopa Komisjonile kinnitamiseks.

Mõlema vaktsiini ohutust ja efektiivsust nii lastel kui ka täiskasvanutel jälgitakse jätkuvalt tähelepanelikult Euroopa Liidu ravimiohutuse järelevalve süsteemi ning käimasolevate ja täiendavate uuringute kaudu, mida ettevõte viib läbi ja mida koordineerivad vastavad Euroopa ametiasutused.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.