Ühe olulisema uuendusena hakkab tervisekassa rahastama kroonilise migreeni bioloogilist ravimit Ajovy. Muudatus mõjutab sadu patsiente ja võtab tervisekassa eelarvest 200 000 eurot aastas.
Tartu Ülikooli Kliinikumi närvikliiniku juhataja ja neuroloog Pille Taba sõnul on migreen kõige enam elukvaliteeti alandav neuroloogiline haigus, seejuures on kõige raskemaks vormiks krooniline migreen, mille puhul inimene kannatab peavalude all vähemalt 15 päeva kuus.
„Seni on patsiendid abi saanud suukaudsest ravist ja botulismitoksiini süstidest, mis tähendab patsiendi jaoks iga kolme kuu järel 31 süsti pea- ja kaelapiirkonda. Ajovy puhul tuleb teha vaid üks nahaalune süst kord kuus, mis on patsientidele palju mugavam ja talutavam,“ tõdes tervisekassa ravimite hüvitamise teenusejuht Getter Hark.
„Monoklonaalsete antikehade ravimigrupp on Eestis kasutusel olnud viis aastat, kuid piiranguks on olnud ravi maksumus. Tervisekassa otsus rahastada alates 2024. aastast kroonilise migreeni ravi fremanezumabiga aitab oluliselt kaasa efektiivse ja ohutu ravi kättesaadavusele,“ sõnas dr Pille Taba.
Hüvitatakse teisigi uusi soodus- ja haiglaravimeid
Tervisekassa loetellu lisandub haiglaravim Naglazyme, mida kasutatakse raske ainevahetushaiguse Maroteaux Lamy sündroom ravis. Haiguse levimus Eestis on 0,27:100 000 sünni kohta, haigus põhjustab luude ja liigeste kahjustumist, nägemise ja kuulmise kadu, südamepuudulikkust ning siseelundite kahjustusi. Teadaoleval on Eestis üks lapspatsient, kes seda elukestvat ravi vajab. Ravi aastane maksumus tervisekassale on umbes 300 000 eurot.
Uuel aastal paranevad ravivõimalused ka eesnäärme-, kopsu-, rinna-, emakakaelavähki põdevate patsientide jaoks. Samuti hakatakse rahastama immuunravi mitmete kaugelearenenud pahaloomuliste kasvajate korral. Vähiravi muudatused lähevad tervisekassale maksma 7,5 miljonit eurot.